"Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe" Àlex Rovira, Francesc Miralles

Wydaje się mnóstwo książek, a specjaliści od promocji dwoją się i troją, aby ta konkretna czymś się wyróżniała, jakoś przywołała czytelnika. Opowiem wam dziś o publikacji, która ma wyjątkowo chwytliwy i nieco prowokujący tytuł: „Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe”. I jak nie kupić takiej książki, skro dla naszych dzieci pragniemy przede wszystkim szczęścia?

Jest to zbiór krótkich opowiadań autorstwa Àlexa Roviry oraz Francesca Mirallesa. Mi kojarzą się one z przypowieściami z różnych stron świata. Te proste historyjki mają jedno zadanie. Przekazać mądrość na temat istoty bycia szczęśliwym. Idea jest przepiękna. Autorzy piszą o cieszeniu się życiem i jego wszystkimi przejawami niezależnie od tego kim jesteśmy i co posiadamy. Pochwalają umiar, spokój i samoakceptację. Sugerują zatrzymać się i cieszyć się chwilą, a nie gonić z „językiem po pas”.

Bajki zebrane w tej publikacji są doniosłe, a momentami patetyczne. Wyobraźcie sobie mistrza siedzącego pod drzewem, który dyskutuje ze swoimi uczniami. Opowiada im jakąś historię, aby przekazać mądrość. Podobną rolę obierają Àlex Rovira i Francesc Miralles. Nauki płynące z ich bajek raczej nam nie umkną. Po tytule pojawia się jedno zdanie wprowadzające w temat bajki, a po każdej z nich następuje fragment zatytułowany „Przemyśl to!”, gdzie autorzy jeszcze raz, bez używania metafor, tłumaczą istotę opowieści. Wydawca oznaczył książkę jako 9+ i w mojej ocenie, jest to słuszna cezura wieku. Zebrane bajki nie są długie, ale wartości jakie promują, sposób ich prezentacji i nazwania raczej nie trafi do młodszych dzieci. Chyba, że wyjątkowo dojrzałych egzemplarzy.

Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” to bardzo mądra książka. Stoi w opozycji do konsumpcjonizmu i ciągłemu samodoskonaleniu się. Uczy miłości, tolerancji, akceptacji, radości. Trochę mało w niej elementu rozrywkowego. Ja preferuję książki napisane na większym luzie. Natomiast nie mogę zaprzeczyć, że treść jest przepiękna i zmusza do refleksji. Refleksji na temat tego, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi.

[Egzemplarz recenzencki]

3 komentarze:

  1. Wzbogacę o te książeczkę biblioteczkę moich siostrzeńców.

    OdpowiedzUsuń
  2. O! To bardzo dobra książka. Każdy powinien być szczęśliwy. 😀

    OdpowiedzUsuń
  3. Super, że książka stoi w opozycji do konsumpcjonizmu! :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger