"Jak dogadać się z rodzeństwem" Dawn Huebner

Jak dogadać się z rodzeństwem? Trudne pytanie. Pewnie niektórym z was sprawa może wydać się beznadziejna. Bo ten wstrętny pasożyt: wchodzi do twojego pokoju bez pytania, rozwalił ci budowlę z klocków, dostał większy kawałek ciasta i jeszcze mama powtarza, że trzeba dać mu spokój. Chce się wyć, a nie dogadywać z tym osobnikiem. A jeśli powiem ci, że Dawn Huebner – psycholożka – zna sposób, aby poskromić brata/siostrę? Brzmi nieźle. Zdradza go w książce pt. „Jak dogadać się z rodzeństwem”.

Niestety jest to poradnik dla dzieci, więc raczej nie uzdrowi waszej relacji z dorosłym już rodzeństwem, za to będzie świetnym narzędziem dla rodziców, którzy chcą ukrócić codzienne kłótnie. Książka kierowana jest dla dzieci w wieku 9+. Można ją czytać wspólnie z dzieckiem – co jest rekomendowane – ale treści są na tyle czytelne, że pociecha powinna zrozumieć je bez naszego komentarza. Możecie zadecydować, jaki system będzie dla was najwygodniejszy.

Dawn Huebner potrafi podejść czytelnika. Po zapoznaniu się z jej radami możecie dojść do wniosku, że podobne już próbowaliście przekazać swoim dzieciom, jednak nie w takiej formie. Zwraca się ona bezpośrednio do czytelnika i robi to z empatią. Odbiorca ma wrażenie, że autorka w pełni rozumie problemy z jakimi ten się zmaga. Co ważne jest osobą z zewnątrz, więc nie faworyzuje żadnego z rodzeństwa. Po drugie Dawn Huebner potrafi zaintrygować. Obiecuje, że po zastosowaniu jej rad „brat lub siostra zaczną traktować cię, tak jak tego chcesz”.1 Mogłoby to nawet zostać lepiej wyeksponowane w tytule. Myślę, że dzieciaki rzuciłby się na taką książkę.

Świetny jest też sposób w jaki przekazuje informacje. Używa analogi do posiadania psa. Cześć dzieciaków ma już zwierzęta i mniej więcej wie, jakie mają one możliwości i jak wygląda nauczenie ich czegokolwiek. A ci którzy nie mają? Wiele dzieci marzy o psiaku i często wyobraża sobie, jak mógłby wyglądać wspólnie spędzany czas. Jest to jakiś odnośnik. Nieważne, czy macie psa, czy nie macie Dawn Huebner pisze jasno i obrazowo. Dodała też do książki kilka zadań, które pomogą nam zrozumieć i utrwalić jej rady.

Szczerze polecam poradnik „Jak dogadać się z rodzeństwem”. Podejście jakie prezentuje autorka i język jaki zastosowała powinny trafić do młodego człowieka. Jest to wspaniała lekcja rozwiązywania konfliktów i nauka kompromisu, a także nawiązywania i utrzymywania relacji. Coś co przybliży nas do rodzeństwa, ale też zaprocentuje jakże ważnymi umiejętnościami na przyszłość.

1 Dawn Huebner, „Jak dogadać się z rodzeństwem”, przeł. Paulina Broma, wyd. ToTamto, Warszawa 2023, s. 39.

[Egzemplarz recenzencki]

14 komentarzy:

 1. Z racji zawodu chętnie przeczytam,. Na pewno wspólnie z moimi siostrzeńcami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam identycznego misia ! Dostałam w nagrodę za zakończenie stażu w szkole lata temu :)
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 3. Porównywać brata albo siostrę do psa? Raczej nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to brzmieć średni, ale - moim zdaniem - porównanie to spełnia swoje zadnie

   Usuń
 4. Interesting book for read now in august with time and calm.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może polecę koleżance, która ma 2 małe córeczki. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. nasza mała póki co nie ma rodzeństwa xd ale fajnie wiedzieć że taka publikacja jest

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe czy do dzieci faktycznie trafi taka książka. My dorośli mamy zupełnie inne postrzeganie pewnych spraw.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie przyda mi się, ale myślę, że to bardzo ważna książka. I cudnie wydana :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam serdecznie ♡
  Ciekawa książka. Ja akurat nie mam rodzeństwa, więc to temat nie koniecznie dla mnie :) Ale domyślam się, że dogadać się z rodzeństwem wcale nie jest łatwo.
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 10. Rodzeństwo nie zawsze na co dzień jest dla siebie miłe, ale to chyba już tak po prostu pomiędzy rodzeństwem jest. Często dokuczanie sobie nawzajem to oznaka miłości. Na różne słowne sprzeczki na pewno przydadzą się cięte riposty. Te sprawdzicie na stronie https://kobiecystyl.pl/ciete-i-inteligentne-riposty-najlepsze-przyklady/ .

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger