"Uciec z Wysp Owczych" Kuba Witek

Kuba Witek – dokumentalista, autor książek, podróżnik - porywa nas do miejsca, które fascynuje i odpycha. Przyciąga surowością krajobrazu oraz umiłowaniem tradycji, ale jego izolacja i kapryśny klimat mogą wyssać z człowieka resztki energii życiowej. Mowa o archipelagu Wysp Owczych. Kuba Witek odwiedził je kilkukrotnie, czego efektem jest seria krótkich filmów dokumentalnych oraz publikacja „Uciec z Wysp Owczych”.

Książka jest połączeniem pamiętnika z reportażem. Co to znaczy? Autor opisuje swoje kolejne odwiedziny na Wyspach Owczych, a relacje te wzbogaca o istotne informacje i ciekawostki związane z archipelagiem oraz zamieszkującymi go ludźmi: z tym miejscem jest związana ciekawa legenda, więc ją opowiem, tu oglądałem polowanie na wieloryby, także rozwinę ten temat, tego dnia padało, więc to dobra okazja porozmawiać o klimacie itp. Forma jest jak najbardziej poprawna, chociaż mi nie do końca przypadła do gustu. Jej zaletą jest naturalność i uchwycenie zewu przygody oraz mentalności miejsca i ludzi. Mimo wszystko mi wygodniej czyta się książki podróżnicze opracowane przedmiotowo, kiedy łatwo mogę odnaleźć zagadnienia, które najbardziej mnie interesują. W tym konkretnym przypadku trochę nudziły mnie wstawki osobiste np. z kim Kuba Witek poleciał, czy też szczegóły na temat kręcenia jego filmów. Nie ma tego dużo, są to raczej krótkie fragmenty, ale dla mnie mogłoby ich nie być wcale.

Opisy wyspiarskiego życia mogą nam, Polakom, wydać się egzotyczne. Większość z nas ryby zna jedynie z mrożonek, a tu jakiś facet opowiada nam o jedzeniu wieloryba. Kosmos. Za to lubię tego typu reportaże. W pewnym sensie mogę poczuć, jak żyją inni i to w odległych miejscach – tu konkretnie Farerowie, ale też Polacy, który osiedli na Wyspach. To Kubie Witkowi udało się uchwycić i za to mu dziękuję.

„Uciec z Wysp Owczych” czyli relacja z podroży na ten niepozorny, wulkaniczny archipelag. Korcą was takie miejsca? Chcecie się przekonać, jak się tam żyje? Z czym muszą się zmagać lokalsi? Dzięki takim osobom jak Kuba Witek możecie się tego dowiedzieć. Autor oferuje coś dla tych, którzy lubią czytać – to wspomniana książka – oraz dla tych, którzy wolą oglądać. Ci drudzy muszą zajrzeć na jego stronę internetową.

[Egzemplarz recenzencki]

6 komentarzy:

 1. Ciekawa książka. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja znam kobietę - moją krajankę, która mieszka od lat na Wyspach Owczych i oswaja je dla Polaków. Warto zajrzeć na jej bloga i fanpage: Sabina na Wyspach Owczych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie takie miejsca korcą, kuszą. Zawsze lubię czytać na temat takich miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sądzę, że mogłaby mnie zainteresować ta publikacja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi naprawdę ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger