"Magia latania" Nicola Davies

Moja córka miała okazję brać udział w warsztatach na temat ptaków. Wróciła zafiksowana tematem. Zaczęła zarzucać nas ciekawostkami o latających stworzeniach. Lubię być przygotowana na takie sytuacje i mieć jakiegoś „asa w rękawie”, który pozwoli mi zgłębić to zainteresowanie. Akurat miałam coś na taką okoliczność. Wyjęłam z półki publikację autorstwa Nicoli Davies pt. „Magia latania”.

Jest to zbiór ciekawostek na temat latania i szeroko pojętych latających istot. Autorka sięga daleko w przeszłość, do prehistorii, aby zaprezentować nam pierwszego latającego gada i wyjaśnić, jak wyewoluował. Opowiada o różnych rodzajach lotu, o tym jak szybują nietoperze, jak latają owady, a jak ptactwo. Czym różnią się ich skrzydła i jak to pomaga dostosować się do życia w danym środowisku. To tylko ułamek poruszonych w książce tematów. Wszystkich nie sposób tu wymienić. A może i sposób, ale po co? Najważniejsze to, iż ”Magia latania” pozwala poznać nowe gatunki ptaków i owadów, ale również zrozumieć dlaczego takie są jakie są.

Istotny jest też sposób zaprezentowania informacji. W ramach poszczególnych rozdziałów (np. „Skrzydlata tęcza” - tu o kamuflażu, albo „Domy na wysokości” - o ptasich domkach) otrzymujemy szereg ciekawostek. Informacje są krótkie i konkretne. Często podparte przykładem z natury tzn. przywołany jest konkretny gatunek – ptaka bądź owada – zapisany dużymi literami. Do tego, do każdej informacji dodano rysunek (autorstwa Lorny Scobie). Podsumowując, jest opis i jest ilustracja. Dla mnie połączenie doskonałe.

„Magia latania” to świetna publikacja popularnonaukowa dla dzieci. Temat latania został szeroko opracowany i zaprezentowany za pomocą krótkich informacji oraz kolorowych grafik. Książka jest merytoryczna i radosna. Chce się ją przeglądać, chce się chłonąć wiedzę w niej zawartą. Gorąco polecam.

[Egzemplarz recenzencki]

7 komentarzy:

 1. Wspaniała literatura dziecięca. Myślę, że dorosłego czytelnika też zaciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa publikacja. Też chętnie bym ją poznała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Bardzo ciekawa książeczka! Myślę, że zainteresuje nie tylko najmłodszych czytelników :) Świetna recenzja, naprawdę wartościowa publikacja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie, gdy dzieci chcą poznawać świat przyrody!

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne takie ciekawostki :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój syn ma 7 lat ale fascynuje go świat przyrody, dlatego to publikacja również dla niego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grupa docelowa to 6-8 lat,więc myślę, że się nada 😊

   Usuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger