"Tam jest traktor!" [książka sensoryczna]

Dziś przygotowałam dla was wyprawę na wieś. Podążymy za traktorkiem i poznamy mieszkańców obejścia, zajrzymy na pole i do sadu. Tylko proszę się nie rozbiegać, bo przed nami wytyczono trasę. Książka „Tam jest traktor!”, o której chciałabym dziś opowiedzieć, została wydana w serii „Palcem po śladzie”. Postarajmy się z uwagą prześledzić drogę i z niej nie zboczyć.

Czytając o różnych obszarach rozwoju dziecka możecie spotkać się z określeniem „koordynacja ręka-oko”. Można znaleźć mnóstwo propozycji ćwiczeń i są to zazwyczaj zabawy plastyczne bądź ruchowe, a często sami intuicyjnie proponujemy dzieciom pewne aktywności. Książka „Tam jest traktor!” jest dobrą alternatywą dla małych moli książkowych. Co w niej znajdziemy?

Prześliczne kolorowe obrazki, na których biegają różne zwierzęta, rosną owoce, warzywa i zboża, a także stoją charakterystyczne zabudowania. Okolicę „zwiedzamy” podostrzając za traktorem. Łącząc dwie warstwy kartonu uzyskano wklęsły tor. Po którym dziecko może wodzić paluszkiem. W trakcie wycieczki spotykamy kolejne zwierzęta i postacie, ale też czekają na nas zadania np. należy policzyć owce, poszukać myszy itp. Uważny obserwator zauważy, że przy zwierzątkach zapisano rożne odgłosy np. koza, która zjada jabłko - „Chrup!, Chrup!”, albo galopujący konik „Klik-klak!”.

Urzekł mnie prosty pomysł na publikację dla dzieci, ale również jego piękne wykonanie. Tor może wydawać się niepozorny, ale mój dwuletnie synek musiał się porządnie skupić, aby nie zgubić drogi. Jednak z każdym kolejnym czytaniem jest odrobinę lepiej i paluszek jest w stanie przebyć dłuższą trasę. Cudownie jest obserwować takie postępy.

Nam ta zwierzęco-wiejska tematyka pasuje. Mamy traktor, który jest bardzo atrakcyjny dla mojego synka i chyba większość maluchów lubi książki ze zwierzętami. Natomiast jeżeli wy szukacie czegoś innego to na stronie wydawnictwa znajdziecie podobne publikacje: „Tam jest samochód!”, gdzie poobserwujemy życie w mieście, oraz „Tam jest gwiazda!”, z której maluch pozna historie narodzin Jezusa.

„Tam jest traktor!” to bardzo atrakcyjna publikacja dla najmłodszych. Jej istotą jest wklęsły tor oraz inne pomniejsze elementy sensoryczne. Pomagają one rozwijać zmysł wzroku, koordynacje ruchową oraz motorykę. Do tego książka została przyjaźnie wydana. Piękne kolory, sympatyczne postacie na obrazkach, zaokrąglone brzegi, poręczny format A5 – to wszystko sprawa, że czas z nią spędzony to sama radość.

[Egzemplarz recenzencki]

8 komentarzy:

 1. Takie sensoryczne książki są wspaniałe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sounds like a good book to develop a child's motor skills.

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś wspaniałego :) Jak byłam dzieckiem uwielbiałam traktory :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Genial libro para niños. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie wydana książka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele dzieci a nawet dorosłych ma problem z koordynacją, nie tylko wzrokowo - ruchową, więc takie książeczki zawsze są mile widziane i powinny być promowane.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pozdrawiam małych moli książkowych! 🫠

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger