"Źródła" Marie-Helen Lafon

"On" - ile grozy może skrywać się w tym krótkim słowie przekonamy się podczas czytania powieści "Źródła" Marie-Helene Lafon. Żona, mąż, córka. Ofiara, oprawca, świadek opowiadają o strachu, rywalizacji, walce, pogardzie, wstydzie, obojętności.

Francuska prowincja, majętne gospodarstwo, rodzina, której pozornie niczego nie brakuje, a tak na prawdę nie potrafili zdobyć tego, co jest najważniejsze. Przemocowy mąż, zastraszona żona i dzieci. Rodzina wyłącznie na papierze. Grupa ludzi nieznosząca swojego życia.

W "Źródłach" cofniemy się do roku 1967. Postawa, dylematy żony pokazują różne oblicza uzależnienia kobiety od mężczyzny. Od tego czasu wiele się zmieniło. Rewolucja seksualna zbiera swoje żniwa. Jednak zastanawia mnie, czy w głowach ludzi zmieniło się wystarczająco. Co prawda rozwód nie jest już czymś niezwykłym, ale... Jakie myśli targają kobietą, która nie wie, jak odejść od toksycznego partnera? Ciężary, skutki pewnych decyzji dalej ona dźwiga na swoich barkach.

Bardzo cenię pisarzy/pisarki , którzy szanują czas czytelnika. Taka jest proza Marie-Helen Lafon. Francuska autorka nie opisuje szczegółowo sytuacji rodziny z powieści. Kilka dni, kilka scen, kilka wspomnień wystarczy, aby czytelnicy wiedzieli o nich wszystko.

Na koniec muszę podkreślić, jak emocjonalną powieścią są "Źródła". Pisać o emocjach właściwie ich nie nazywając to mistrzostwo świata.

Kochani, oto prawdziwe arcydzieło.

[Egzemplarz recenzencki]

11 komentarzy:

 1. Bardzo cenię sobie tego rodzaju książki. Zapisałam sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę po to sięgnąć. :) Kiedyś czytałam „Josepha” tej autorki. Była to powieść o starym, nieśmiałym parobku, dziwna, ale pełna uroku. Dobrze wiedzieć, że ukazała się u nas kolejna książka tej pisarki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po polsku ukazała się jeszcze "Historia syna"
   https://www.asiaczytasia.pl/2022/06/historia-syna-marie-helene-lafon.html

   Usuń
 3. Parece un libro interesante. Tomó nota. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 4. Musi bardzo trzymać w napięciu

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie emocjonalne historie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi interesująco. To na pewno poruszająca proza.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger