"Mrok" Katarzyna Wolwowicz

Katarzyna Wolwowicz nie jest łaskawa dla swojej bohaterki, Olgi Balickiej. Życie tej postaci się wali. Kiedy pani komisarz wydaje się, że już dopadnie seryjnego dusiciela, w wyniku swoich działań, wikła się w zawodowe „bagno”. Do tego wali się jej małżeństwo. Przy okazji zlecenia, jakie jej mąż, Kornel, dostaje w Albanii chcą ratować swój związek. Jak to mówią „biednemu wiatr w oczy”. Para zostaje wmieszana w mafijne interesy m.in. porwanie polskiego polityka i zamach na lokalnego działacza.

Umiejscowienie fabuły w dwóch tak odległych miejscach i powiązanie tak różnych spraw jest trudne i niebezpieczne dla autora. Zazwyczaj jest tak, że czytelnikom jedna z linii fabularnych podoba się bardziej. Także przeskakiwanie między wątkami bywa męczące. Katarzynie Wolwowicz nie udało się ominąć tych pułapek. Cześć czytelników zarzuca jej, że „przygoda” w Albanii jest niedopracowana i niewiarygodna. Z tym nie będę polemizować. Natomiast w moim odczuciu broni się ona klimatem i dobrym tempem. Mamy tu wrażenie kompletnego bezprawia, przez co bohaterowie wydają nam się w sytuacji beznadziejnej i wszystkie chwyty są dozwolone. Za to wątek polski jest całkiem inny. Skrupulatny, w granicach prawa, chociaż – jak się przekonamy – i te można dowolnie przesuwać.

„Mrok” to piaty tom cyklu z komisarz Olgą Balicką. Tym razem rekomenduję wam czytać go po kolei. Autorka dużo uwagi poświęca śledczym i ich sprawom prywatnym. Tak bardzo, że zazębiają się on z fabułą, z prowadzonymi śledztwami. To jest taki cykl, który napędzają nie tylko sprawy kryminalne, ale i ci zaangażowani w ich rozwiązywanie. A postacie są bardzo dobrze wykreowane. Chociażby taka Olga. Silna babka, ale i ją życie potrafi złamać.

Mnie się podobało, chociaż nie przepadam za tak „rozstrzeloną” fabułą. Wolę poświęcić uwagę jednemu wątkowi. Natomiast w „Mroku” obie linie fabularne mają „to coś”. Każda spodobała mi się z innego powodu, ale fakty są takie, że obie śledziłam z zainteresowaniem.

[Egzemplarz recenzencki]

8 komentarzy:

 1. Nie znam tego cyklu, ale na pewno przyjrzę mu się bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tego typu książek z zasady nie czytam, ale kto wie, następnym razem będąc w bibliotece, mogę się za książką rozejrzeć, pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubę książki takiego typu

  OdpowiedzUsuń
 4. Też uważam, że wątki były trochę rozstrzelone, bo za dużo tych związków ze sobą, ale ogólnie przyjemnie się ją czytało :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli trzeba poszukać pierwszego tomu... Wątków mafijnych nie lubię, ale ciekawi mnie postać Olgi, tej silnej kobiety złamanej przez życie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. I like reading thrillers and suspense and will look out for this one!

  OdpowiedzUsuń
 7. Gracias por la reseña. Lo tendré en cuenta. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie miałam czasu zapoznać się z cyklem, ale mnie kusi.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger