Wspieranie rozwoju mowy #2: Puzzle pojazdy

Kolejną zabawą, jaką zaproponowała mi pani logopedka, aby wspierać rozwój mowy mojego syna, są puzzle. Ale nie „gotowce” - a raczej nie tylko – bo jeden rekomendowany przez nią produkt niebawem wam pokażę – a przecięte na pół obrazki. Początkowo sceptycznie zareagowałam na tę zabawę. Junior układa puzzle godzinami i jest w tym całkiem dobry, więc wydawało mi się, że połączenie dwóch elementów to będzie „pikuś”. Jak się okazało, bardzo się myliłam. Dlaczego? Bo tego typu puzzle nie mają „dziurki”, która podpowiada, jak je połączyć. I to okazało się dość dużym wyzwaniem dla dwulatka.

Jako temat puzzlowej zabawy wybrałam pojazdy. Z dwóch powodów. Bo jest on interesujący dla Juniora i znalazłam starą kolorowankę, która idealnie nadała się do przygotowania układanek.


Aktywność może my podzielić na dwa etapy. Najpierw rozrzucamy wszystkie elementy, a dziecko ma znaleźć te, które do siebie pasują. Za każdym razem głośno nazywamy pojazd, który się pojawił. Potem przychodzi kolej na „sprzątanie”. Prosimy dziecko, aby podawało nam konkretne pojazdy np. „Podaj mi samolot”. Ponieważ Junior nie miał z tym problemu i bezbłędnie zapamiętał wszystkie nazwy, nieco utrudniłam i zmieniłam polecania na: „Podaj mi pojazd, który lata, pływa itd.”. Dzięki temu w naszej zabawie pojawiły się zarówno rzeczowniki, czyli nazwy pojazdów (ale również „góra”, „dół”, „przód”, tył”, bo jak wspomniałam Junior nie zawsze wiedział, jak dopasować elementy i próbowałam go naprowadzić), jak i czasowniki związane z ruchem.

Sugerowano mi, aby zacząć od nie więcej niż trzech układanek i stopniowo zwiększać poziom trudności. Tego się trzymam, dzięki czemu dziecko chętnie wraca do zabawy, bo każda jej odsłona je czymś zaskakuje.

8 komentarzy:

 1. Świetna rzecz, pozdrawiam ! .

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę, a też w pierwszej chwili pomyślałam, że to łatwe!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zwolenniczką nauki przez zabawę, więc jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja córka jest jeszcze zbyt malutka, ale będę miała je na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Es una buena idea. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczny sposób na wspieranie rozwoju mowy, a przy tym na pewno świetna zabawa.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger