"Lato z Baudelaire'em" Antoine Compagnon

„Lato z Baudelaire'em” to nie tylko autobiografia znanego francuskiego poety. To doświadczenie, nowy wymiar czytania poezji. Antoine Compagnon opowiada o nim w kontekście jego utworów. Cytuje, argumentuje, przywołuje te treści tworząc niezwykłą mapę myśli tej jakże ciekawej, pełnej sprzeczności persony.

Baudelaire to po prostu artysta. Zdolny, wrażliwy, ale też rozhisteryzowany i chamski. Śmiały. Nie mieści się w podziałach na epoki literackie. Szokował sobie współczesnych czytelników. Ze sztuki czerpał tyle, ile mu się podobało, jednak do końca nie potrafił (albo nie chciał) zerwać z tradycją. Buntował się, ale nie zawsze konsekwentnie. I właśnie jego poznamy lepiej dzięki publikacji autorstwa Copmpagnona.

Jak już wspomniałam książka ta to całkiem inna jakość czytania i poezji, i biografii. Wiersze i życiorys poety splatają się, a biograf rewelacyjnie je interpretuje. To bardzo pomaga w ich czytaniu, co moim zdaniem jest potrzebne, bo jednak po poezję sięga się rzadziej. Chyba mamy mniej czasu na refleksję. A Compagnon nas naprowadza, towarzyszy nam w odkrywaniu Baudelaire'a , który niewątpliwe odkrycia jest wart.

W publikacji „Lato z Baudelaire'em” widzimy portret artysty z jego spuścizną. Artysty czytanego w kontekście jego własnych słów. Co chciał nam przekazać? Dandys i buntownik, a może wrażliwiec? Jaki Był Baudelaire?

[Egzemplarz recenzencki]

9 komentarzy:

  1. Dużo czytam Baudelaire'a i o nim. Był ciekawą osobowością. Uwielbiam wiersz pt. Śmierć nędzarzy. Jak znajdę, to sięgnę po tę książkę. Dobrego weekendu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Również chętnie przeczytałabym tę biografię. A Ty który wiersz Baudelaire'a lubisz?
    Przyjemnego weekendu🤗

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno przeczytam. Dawno nie czytałam ksiązki z tego gatunku
    Pozdrawiam pierwszym jesiennym przymrozkiem

    OdpowiedzUsuń
  4. This sounds absolutely beautiful — not just a biography, but a whole emotional journey through Baudelaire’s mind and art. 📖✨ The way Compagnon connects his life and poetry makes it feel more personal, almost like walking beside Baudelaire himself.
    Definitely adding this to my reading list — it feels like one of those books that stays with you long after you close it. 🌿🖋️

    OdpowiedzUsuń
  5. Wow, this sounds truly captivating. ✨ I love books that don’t just tell someone’s story, but let you feel their world — and it seems like Compagnon did exactly that with Baudelaire. The blend of biography, poetry, and reflection sounds unforgettable.
    Thank you for sharing — this just made its way onto my must-read list. 📚🖤

    OdpowiedzUsuń
  6. Takie publikacje zawsze mają swoich odbiorców :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Zapiszę sobie tytuł. Chętnie bym zajrzała do tej publikacji.

    OdpowiedzUsuń
  8. Interesującą książka będę musiał przeczytać 😎

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawi mnie ta książka.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger