George i Wielki Wybuch - Lucy i Stephen Hawking


Mam wrażenie, że świat pokochał Georga, bohatera stworzonego przez duet Hawking. Kiedy przeglądam książkowe fora, rodzice często polecają sobie nawzajem jego przygody. Śpieszę, więc z informacją, że wydawnictwo Zysk i s-ka (KLIK) obdarowało nas kolejnym ich tomem – George i Wielki Wybuch.
Fabuła

Eric prowadzi badania z zastosowaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów. Budzą one kontrowersje i wywołują protesty w społeczeństwie. Czy słusznie? Czy eksperymenty Erica mogą doprowadzić do zniszczenia Ziemi. Młodzi bohaterowie wykrywają spisek, który ma na celu unicestwienie nauki. Będą próbowali go udaremnić, a przy okazji opowiedzą nam co nieco o powstaniu Wszechświata.

Cóż ja mogę wam powiedzieć o Georgu? Mój zachwyt tym cyklem opisałam już przy okazji recenzji poprzedniej części, George i poszukiwanie kosmicznego skarbu. Kontynuacja przygód zafascynowanego fizyka chłopca w dalszym ciągu trzyma poziom.


Przede wszystkim otrzymujemy wciągającą przygodówkę, w którą subtelnie wpleciono prawa fizyki i teorie naukowe. Część informacji jest przekazywana ustami bohaterów książki, a część w charakterze wykładu naukowego, którego poziom trudności oczywiście uwzględnia wiek odbiorców. Czytanie umilają nam bogate ilustracje oraz zbór zdjęć kosmosu.Temat, jak możecie się domyślić, kręci się wokół Wielkiego Wybuchu i tego jak powstał Wszechświat. Mi zawsze było ciężko zrozumieć, jakie zaszły wtedy procesy, dlatego tym bardziej chętnie zasiadłam do czytania tej książki. Czy coś mi się rozjaśniło w głowie? Muszę przyznać, że trochę tak. Najciekawsze były dla mnie opisy Wielkiego Zderzacza Hadronów, przedsięwzięcia które znałam tylko z nazwy. Teraz już wiem, w jakim celu został stworzony i dlaczego jest tak ważny dla nauki.


Poniżej spis zagadnień naukowych szczegółowo opisanych w książce:

 • Narodziny Wszechświata
 • Ciemna strona Wszechświata
 • Dlaczego matematyka jest zaskakująco przydatna w zrozumieniu Wszechświata
 • Tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie
 • Nasz układ słoneczny
 • Zagrożenia dla naszej planety
 • Teoria wszystkiego
 • Księżyc
 • Wielki wybuch – wykład naukowy
 • Rozszerzanie się Wszechświata
 • Próżnie
 • Przestrzeń, czas i względność
 • Andromeda
 • Jednorodność Wszechświata
 • Zderzenia cząstek
 • Wielki Zderzacz Hadronów
 • Osobliwości
 • Świat kwantowy
 • M- teoria- 11 wymiarów

Chciałabym wspomnieć o jeszcze jednym, tym razem nie naukowym temacie, który porusza duet Hawking – wpływy wielkich korporacji.

Nie oszukuję się, że to pieniądz rządzi światem i pewnymi informacjami się manipuluje. Kiedyś oglądałam dokument o produkcji żywności, w którym w dosadny sposób pokazano, że zdrowie konsumenta jest na ostatnim miejscu. Czasami nachodzą mnie myśl,i ile rzeczy zostało przed zwykłymi ludźmi ukryte, albo ilu rzeczy nie opłaca się odkrywać. Jak długo nauka dla wiedzy będzie w stanie się bronić przed interesem różnych grup nacisku.

Podsumowanie

Ja tu gadu gadu, a najlepszą rekomendacja książki dla dzieci jest opinia najmłodszych. Wcześniejszą część przygód Georga podarowaliśmy ośmioletniej S. Po kilku tygodniach zadzwoniła do mnie jej mama z pretensjami, że zamiast lektur szkolnych córka czyta książkę od nas. A tak na serio, to cała ich rodzina pokochała Georga. Czytali wspólnie i wszyscy dokształcili się z fizyki i astronomii.28 komentarzy:

 1. Rekomendacja młodych czytelników jest najważniejsza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro się podoba to najważniejsze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla dzieci to super pomysł. Będę pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja nie bardzo w takich klimatach się odnajduję czytelniczo:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli już ośmiolatka się zainteresuje...zdecydowanie muszę mieć tą książkę w swojej biblioteczce. Bo i ja się coś dokształcę;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka mówi o teorii strun (wnoszę po rozdziale o 11 wymiarach) do dzieci? No to szacun. Jestem pod wrażeniem i zaczynam się zastanawiać czy nie przeczytać, chociaż trochę już stara jestem :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Mądra i ciekawa pozycja. Kiedyś bardzo interesowałam się takimi tematami, a i teraz może doczytałabym co nieco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to fajnie wrócić czytelniczo do dawnych pasji :)

   Usuń
 8. Jeszcze parę lat temu syn uwielbiał takie książki. Jestem ciekawa czy teraz jeszcze by go zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem w temacie literatury dla dzieci, bo nie mam dzieci. Ale książka fajna na prezent dla dzieciaków z rodziny.

  Pozdrawiam,
  Karolina z TAMczytam

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakbym tylko miała jakieś małe dziecko, to pewnie był ją zakupiła.. A nie czekaj... mam chłopa, czyli mentalne dziecko. Na pewno się ucieszy :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Coś dla mojego synka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. I really like the illustrations in this book. It seems like a great book to read.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przygody George'a wciąż przede mną. A co do wspomnianej przez Ciebie sytuacji z młodą fanką tej książki, przynajmniej tyle dobrego, że nie porzuciła czytelnictwa, a wręcz przeciwnie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Na pewno dzieciom się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja tam lubię dowiadywać się o wszechświecie czegoś nowego ;) ;) dzięki za taki fajny post

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetny pomysł, który pokazuje, że naukę też można traktować jako zabawę. A może przede wszystkim powinno się ja tak traktować. Nie ma nic lepszego, niż pokazanie dziecku świata w sposób idealny do jego wieku, obrazkowo, itp. a nie rzucając definicjami z podręcznika. :)

  www.pomistrzowsku.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetna książka :) dwa w jednym. Jednocześnie bawi i kształci :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Kiedyś interesowałam się takimi tematami, więc może w wolnej chwili się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Chyba mojemu starszemu mogłaby się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 20. i oby takich publikacji było więcej!

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo się cieszę, że dzieciom się podoba czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. wydaje się interesującą lekturą, muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger