Wywiad z Klaudią Morawa autorką kryminału "Pułapka życia"


Klaudia Morawa to pielęgniarka kochająca sporty ekstremalne. Pewnego dnia w jej głowie narodził się pomysł. Pomysł ten stał się zaczątkiem do książki Pułapka życia. Klaudia opowie wam dziś jak to się stało, że z serialowego scenariusza powstała powieść, jakie ma ona przesłanie i jak doszło do jej wydania.  1. Skąd pomysł na napisanie książki?

Uwielbiam to pytanie. Przyśniło mi się, że jestem autorką serialu. Bohaterki śniły mi się przez kilka tygodni i towarzyszyły mi nawet podczas pracy. Czasami miałam wrażenie, że to jest jakiś obłęd. Napisałam streszczenie serialu i wysyłałam do kilku producentów. Jeden z nich zasugerował, abym napisała książkę. Nie sądziłam, że potrafię napisać coś dłuższego, aż do pewnego zimowego wieczoru, kiedy to wyrazy zaczęły pojawiać się w pliku tekstowym. Napisałam kilkadziesiąt stron, po czym stwierdziłam, że historia jest zbyt szablonowa. Usunęłam wszystko, i zaczęłam pisać od nowa.
 1. Co chciałaś przekazać swoim czytelnikom? Dlaczego wybrałaś do tego kryminał?

Wiesz, kiedy tworzyłam książkę, nie do końca wiedziałam co chcę przekazać. Książka miała mi pomóc w napisaniu scenariusza serialu, który wciąż jest moim marzeniem. Wiedziałam, że chcę poruszyć tematykę LGBTQ ponieważ przez kilka lat zgłębiałam wiedzę dotyczącą homofobii w Polsce. Na pewno chciałam pokazać, że osoby nieheteronormatywne są wśród nas, i że są takimi samymi osobami jak osoby heteroseksualne. Że mają problemy, że potrafią kochać, stworzyć związek. A dodatkowo muszą się borykać z brakiem akceptacji ze strony bliskich czy społeczeństwa. Co utrudnia im funkcjonowanie Jest wiele krzywdzących stereotypów dotyczących osób homoseksualnych, co powoduje, że żyją w ukryciu. Wybrałam do tego kryminał, ponieważ uwielbiam seriale kryminalne.
 1. Która z bohaterek Pułapki życia jest ci bliższa?

Nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Bohaterki mają cechy osób, które spotkałam w swoim życiu i w każdej z nich jest coś wyjątkowego dla mnie. Jennifer uwielbiam za jej wewnętrzną siłę. Została odrzucona przez rodziców ze względu na orientację seksualną, a jednak potrafi wspierać Nikki, która niekoniecznie dobrze ją traktuje. Natomiast w Nikki fascynuje mnie jej poświęcenie dla pracy zawodowej. Tak, jakby praca dostarczała jej tlenu. To oczywiście nie jest zaletą, gdy się poświęcamy w imię pracy, cierpi na tym nasza rodzina oraz przyjaciele.
 1. Dlaczego akcję umiejscowiłaś w Los Angeles?

Z dwóch powodów. Uwielbiam Los Angeles, jego klimat oraz tempo życia. Chciałam też stworzyć książkę na wzór serialu amerykańskiego dlatego umiejscowiłam akcję właśnie tam. Myślę, że nie potrafiłabym się odnaleźć w polskich realiach pracy policjantów.
 1. Czy Nikki i Jennifer będą miały okazję rozwiązać jeszcze jakąś sprawę?

I to jest pytanie na które nie znam odpowiedzi. ,,Pułapka życia” powstała z myślą o kolejnej części. Stąd część wątków nie jest rozbudowana, a zakończenie otwarte. Planuję napisać kolejną część, ale czy tak się stanie? W chwili obecnej nie potrafię dać jednoznacznej odpowiedzi.
 1. Czytelników bloga interesuje również proces wydania książki. Jak wyglądało szukanie wydawcy itp. Czy mogłabyś opowiedzieć, jak to było w twoim przypadku?

To jest opowieść na kolejną książkę. Kompletnie nie planowałam wydania książki. Miał powstać tylko scenariusz amerykańskiego serialu. Po rozmowach z producentami stwierdziłam , że napiszę książkę i na jej podstawie powstanie scenariusz serialu. Powstał ,,Zagadkowy duet”, który był wydany w formie e-booka. Wydanie e-booka było całkowicie sfinansowane z mojego budżetu. Wydany był przez wydawnictwo ponieważ nie prowadzę działalności gospodarczej, więc w kwestii podatkowej było to najlepsze rozwiązanie. Podczas procesu wydawniczego miałam mieć wpływ na wiele kwestii (skład, projekt okładki), a niestety nie do końca tak było. Na tym etapie miała się zakończyć moja twórczość. Natomiast redaktorka (właścicielka Studio Suite 77), która redagowała ,,Zagadkowy duet” zaproponowała, żebym rozbudowała treść ,,Zagadkowego duetu” oraz zaoferowała wydanie wersji papierowej. Długo się nie zastanawiałam nad propozycją. Tekst ,,Zagadkowego duetu” wrócił do mnie z wieloma komentarzami. Przez kilka dni wprowadzałam poprawki, nowe wątki i tak zaczęła się praca nad ,,Pułapką życia”. Cieszę się, że miałam wpływ na kilka kwestii jak np. wygląd okładki. Co było dla mnie bardzo ważne.

 1. Jaki książki ty lubisz czytać? Może polecisz jakieś tytuły?

Jestem pielęgniarką, więc bardzo lubię książki medyczne, a zwłaszcza związane z psychologią. Przez kilka lat nie miałam czasu czytać hobbystycznie, więc dopiero od niedawna sięgam po książki inne niż podręczniki akademickie. Autorką, która jest u mnie na pierwszym miejscu jest niewątpliwie Tess Gerritsen i jej seria z Rizzoli&Isles. Nie ukrywam, że to właśnie jej książki zainspirowały mnie, aby powstał kobiecy duet. Drugie miejsce to Chris Carter i seria z Robertem Hunterem (autora poleciła mi moja redaktorka). Jak widać, gustuję w kryminałach.
21 komentarzy:

 1. zaciekawiłam się ową książką:) ciekawa jestem jak zostały przedstawione realia LA:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezły motyw z tym pomysłem na napisanie książki. Ja myślałam o napisaniu swojej przez długi czas, aż w końcu zmotywowana przez bliskich zaczęłam pisać. A tutaj proszę, zaczęło się od snu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję bardzo ciekawego wywiadu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesujący wywiad, naprawdę. Choć autorki nie znam, zaraz sobie ją, z braku lepszego słowa, obczaję. :)

  www.pomistrzowsku.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że autorka w końcu wypuści wymarzony serial, myślę że marzenia się spełniają. A tym bardziej jeśli książka się dobrze przyjmie to chyba drzwi po prostu otwierają się na wiele możliwości.
  Tematyka jest na prawdę ważna, tym bardziej że w dzisiejszym świecie jest sporo innych ludzi. Z innymi poglądami, z innymi orientacjami itd i MUSIMY nauczyć się być tolerancyjni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Brawa dla dziewczyny! i wypada trzymać za Nią kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wywiad. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. It is nice to meet this new aspiring author and read about her process of writing a book. Her novel to be sounds very interesting. I like reading crime. I hope she will complete her series.

  OdpowiedzUsuń
 9. Muy interesante el post! Es un placer leerte! 🤗🤗🤗 Feliz fin de semana! 🎀🎀🎀

  OdpowiedzUsuń
 10. Super, że udało Ci się przeprowadzić taki wywiad. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię Twoje wywiady, bardzo dobrze się je czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niezły początek miała ta książka. Jeszcze nie zebrałam się, żeby ją przeczytać. Wywiad wyszedł świetnie.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy wywiad a dodatkowo pozycja książkowa to zdecydowanie moje klimaty :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. ładnie prowadzisz wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaintrygowałas historią
  Zajrzę do książki

  OdpowiedzUsuń
 16. It is a nice conversation with the author!

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawy wywiad, rozejrzę się za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger