Zemsta cesarza - Clive Cussler [cykl Oregon]


Francuski cesarz będzie mógł się wreszcie zemścić zza grobu na kontynencie, który dwa razy skazał go na zesłanie.1

Jak daleko mogą sięgać szpony zemsty? Napoleon kiedyś budził postrach, teraz jest fascynującą postacią historyczną. Może się wydawać, że skoro dokonał swojego żywota, nie może w żaden sposób zburzyć spokoju na świecie. Jednak jego legenda jest wciąż żywa. Odnalezione dokumenty, które były kiedyś własnością cesarza, stają się inspiracją do brawurowego rabunku. Okazuje się, że Napoleon nawet po śmierci może być niebezpieczny.Fabuła

Grand Prix w Monako staje się tłem napadu na bank. Jedną z obrabowanych jest organizacja zwana Korporacją. Jej załoga to świetnie wyszkolony zespół do walki z terroryzmem. Można się domyślić, że łatwo nie oddadzą swoich pieniędzy. Juan Cabrillo, wraz z grupą zaufanych ludzi, badają ślady pozostawione przez rabusiów. Okazuje się, że napad na bank był małym krokiem w drodze, która ma prowadzić do wielkiego kryzysu finansowego, a wszystkie ślady prowadzą do postaci dawnego cesarza Francji, Napoleona.

Clive Cussler to maestro literatury sensacyjnej.

Poza wielowątkową, szeroko zakrojoną intrygą czytelnik dostaje dopracowane w każdym szczególe sceny akcji. Nie kończą się one na tzw. strzelankach. Bohaterzy dysponują funduszami i dostępem do najnowocześniejszej techniki, oraz analitycznymi umysłami. W Zemście cesarza jesteśmy świadkami doskonale zaplanowanych akcji, w których uczestnicy będą musieli wykazać się zimną krwią, sprawnością fizyczną i umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji. Autor nie zapomina, że nie tylko agresja fizyczna może wyrządzić szkody. Największym zagrożeniem okazuje się zdolna hakerka. Zabezpieczania stosowane w bankach czy innych instytucjach to dla niej bułka z masłem. Ta dziewczyna może być groźniejsza niż uzbrojony po zęby komandos.

Na rozwój wydarzeń patrzymy, na zmianę, z perspektywy tych złych i tych dobrych.

Taki sposób opowiadania nakręca akcję. Widzimy co jedna strona szykuje dla drugiej i zastanawiamy się jaka może paść odpowiedź. Kto będzie o krok przed przeciwnikiem, a kto da się zaskoczyć?
Clive Cussler stworzył dwie bardzo zawzięte ekipy. To co ma być próbą odzyskania skradzionych pieniędzy staje się pojedynkiem dwóch świetnych przywódców. Oczywiście każdy z nich ma swój cel, a żeby go osiągnąć musi zniszczyć przeciwnika, ale doceniają oni umiejętności, charyzmę i klasę jakimi ten drugi może się poszczycić. Wiedzą, że nie mogą siebie zignorować.


Podsumowanie

Powieści Cliva Cusslera to pozycje obowiązkowe dla fanów literatury sensacyjnej. Tego autora polecam każdemu, kto szuka dopracowanych scen akcji.
W Zemście cesarza połączył przeszłość z teraźniejszością. Legenda porwania Napoleona z wyspy świętej Heleny oraz złoto zrabowane podczas przemarszu cesarza przez Rosję stało się początkiem diabelskiego planu mającego pogrążyć Europę w chaosie. Dlaczego komuś zależy na destabilizacji na kontynencie? Czy uda się go powstrzymać?

P.S. Zemsta cesarza to 11 tom cyklu Oregon, którego nazwa wzięła się od nazwy statku pracowników Korporacji. Od razu was uspokoję, że nie musicie czytać dziesięciu wcześniejszych części. To jeden z tych cyklów, których poszczególne tomy łączą postacie bohaterów, a nie fabuła. Jeżeli owa was zainteresowała sięgajcie śmiało po książkę.

Książka wydana nakładem wydawnictwa Amber KLIK

1 Clive Cussler, Zemsta cesarza, tłum. Maciej Pintara, wyd. Amber, Warszawa 2020, s.259.

18 komentarzy:

 1. Akurat tej książki autora nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. To raczej nie jest książka dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że napisałaś, że można czytać bez znajomości poprzednich tomów, bo trochę bym miała do nadrabiania.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdyby nie Twoja recenzja, to zapewne bym nawet nie sięgnęła po tą książkę bo...okładka jakaś taka średnia... Ale, po Twojej rekomendacji, poszukam jej!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś widziałam film na podstawie innej książki tego autora ("Sahara").

  OdpowiedzUsuń
 6. Z opisu widzę, że książka wciąga!

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię, gdy w książkach coś się dzieje, więc mogłoby mi się przyjemnie czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Estupenda entrada!
  Que tengas feliz noche! 💗💗💗

  OdpowiedzUsuń
 9. klimatyka i szybki ciąg akcji to coś co lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czyli czekaj... taki Dan Brown trochę? :D W sumie nic do Pana Browna nie mam. Raczej chętnie czytam. Więc jak sądzę, i to by mi się spodobało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca jak u Browna. Tu jest raczej akcent na akcję, a u Browna na tajemnicę. Niby niuans, ale jest to inny typ pisarstwa.

   Usuń
 11. Cussler dał nazwisko, pomysł i postacie, a resztą napisał Morrison. Tak się teraz pracuje... tak się pracowało wieki temu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale w książce czuc charakter Cusslera. Nie sposób odróżnić jej od innych jego dziel.

   Usuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger