Wspaniała mądrość mrówek - Philip Bunting


Świat owadów jest fascynujący. Podoba mi się określenie mikrokosmos, bo rządzi się on własnymi prawami, które my, ludzie, mniej lub bardziej rozumiemy. Niedawno wraz z córeczką poznawałyśmy pszczoły (Wszystko o pszczołach). Teraz przyszła kolej na kolejnych przedstawicieli świata owadów, mrówki.I chociaż mrówki nie decydują o najważniejszych sprawach na świecie, dzięki nim z pewnością łatwiej jest na nim żyć. Dużo możemy się nauczyć od tych niezwykłych stworzonek…1

O czym jest Wspaniała mądrość mrówek?

Tak, o mrówkach. Philip Bunting przy pomocy zabawnych ilustracji i krótkich tekstów przedstawia nam te stworzonka. Opowiada o tym jak zorganizowane jest mrowisko, kim jest królowa, co mrówki lubią, a czego nie lubią, jak się porozumiewają. Najważniejszą i najciekawszą kwestię pozostawia na koniec. Pada pytanie Czego możemy się od mrówek nauczyć?. Okazuje się, że bardzo dużo. Z naszej perspektywy świat mrówek to skala mikro. Może nam się wydawać, że jesteśmy lepsi, potężniejsi. Czasami jednak dobrze spojrzeć i na tego malutkiego, bo może nauczyć nas czegoś ciekawego.

Philip Bunting wkupił się w nasze łaski książką Jak się tu znaleźliśmy?, więc oczywistą oczywistością było to, że rzucimy się na jego kolejną propozycję.

Obie publikacje wyróżniają rysunki i humor. Ciężko nazwać je jednoznacznie książkami do czytania, chyba lepszym słowem byłoby przeglądanie. Ilustracje grają to bardzo ważną rolę, a tekst to tak naprawdę komentarz do nich. Te książki to świetna propozycja dla ciekawych świata dzieciaków, które nie lubią ślęczeć z nosem w książkach. Nie znaczy to, że mały książkoholik się w nich nie odnajdzie. Jak ktoś lubi czytać to każda książka cieszy.Wrócę jeszcze do humoru Buntinga. Poza tym, że autor zrobił ukłon w stronę wzrokowców i przygotował świetne ilustracje, to opisał je w niebanalny sposób.
Przykład: Nie poprzestał na informacji, że mrówki porozumiewają się za pomocą zapachów. Okrasił to rysunkiem, na którym owady przesyłają sobie różnego rodzaju komunikaty, ale jedna z nich zjadła na obiad fasolkę. Ups! Zrobiło się nieprzyjemnie w mrowisku.
Może nie jest to do końca smaczny przykład, ale myślę, że obraz mrówki puszczającej bąka rozbawi małego czytelnika i pomoże mu zapamiętać, w jaki sposób te owady się komunikują. Coś w tym jest, że jak mówimy o zapachu, to smrodek wywołuje więcej ekscytacji niż róże.

Jak Wspaniała mądrość mrówek została przyjęta przez M.?

Rewelacyjnie. Podczas przeglądania książeczki buzia nie przestawała jej się uśmiechać. Każda z mrówek została powitana okrzykiem cześć mucha! Tak, mucha. Jak na razie większość owadów określana jest tym rzeczownikiem. Myślę, że dwulatce można wybaczyć tę pomyłkę, szczególnie że pomału próbujemy nauczyć się najpopularniejszych owadów. I przy pomocy książek, i zaglądając co spaceruje między kamieniami na podwórku.

Podsumowanie

My cały czas więcej oglądamy, niż czytamy książki. Philip Bunting jest, dla nas dobrą odskocznią od książek typowo dla maluchów. Kolorowe, wesołe ilustracje przyciągają wzrok i można je wykorzystać do rozmowy o otaczającym świecie. Starsze dzieci mogą śmiało same czytać, a jak je coś zainteresuje zasypywać rodzica pytaniami.


1 Philip Bunting, Wspaniała mądrość mrówek, tłum. Jacek Spólny, wyd. Zysk i s-ka, Poznań 2020, s. 26.

22 komentarze:

 1. Książka fajna, ale ja ostatnio walczę z inwazją mrówek w moim domu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że ilustracje są takie kolorowe i wesołe.

  OdpowiedzUsuń
 3. mam ochotę nawet na ową pozycję:D lubiłam obserwować świat mrówek jak byłam mała

  OdpowiedzUsuń
 4. so interesting this point of view

  OdpowiedzUsuń
 5. Seems a cheerful book with beautiful graphic and colors!

  OdpowiedzUsuń
 6. Haha, chociaż dziecka nie mam, to jednak książka mega mi się spodobała. Mrówki są strasznie fascynującymi zwierzętami. Dobrze coś o nich wiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze ze powstają publikacje które zachęcają do rozmów o których wspomniałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo optymistyczna książeczka ;) Pozdrawiam niedzielnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze wiedziałam, że mrowki są mądre.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mnie ciągnie już do książek

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa książeczka. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Super pomysł na wzbudzenie kreatywności i ciekawosci do świata u maluszków. Całuje Pani córeczkę i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. U kogos ostatnio spotkałam sie z recenzja tej pozycji i zapowiadała si super. Naprawde widać,że to wartościowa pozycja :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi intrygująco, rozwijająco i uroczo! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Takie ilustracje z pewnością zaciekawią każdego maluszka!

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo fajna książeczka dla dzieci, która może wiele je nauczyć o tych niesamowicie pożytecznych stworzonkach ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger