Krzyżówki angielskie. Poziom B1 - B2 - Małgorzata Szewczak

Nauka języka obcego to proces. Nie da się go wkuć w jedno popołudnie. Musimy być cierpliwi, konsekwentni, systematyczni. Dzięki temu będziemy coraz lepsi i nawet nie zorientujemy się, kiedy zaczniemy płynnie mówić. Aby ułatwić ten proces proponuję wam, naukę przez zabawę. Będziemy rozwiązywać Krzyżówki angielskie. Autorką tej publikacji jest Małgorzata Szewczak, absolwentka filologii angielskiej, która czynnie pracuje jako lektor i nauczyciel języka angielskiego. Zobaczmy co nam zaproponowała.


Zadania zostały podzielone na 4 części.

Na początku dostajemy najprostszą formę krzyżówek czyli poziomo ułożone pytania, a w pionowej kolumnie powstaje hasło.

Część 2 i 3 to bardziej skomplikowane kształty, a rozwiązanie otrzymujemy spisując po kolei oznaczone litery. Czym różnią się te części między sobą, nie wiem, nie dopatrzyłam się.

Ostatnia grupa wyróżnia się tym, że definicje są po angielsku. Trochę szkoda, że takich łamigłówek nie ma ich więcej. W opisie na okładce bardzo mądrze napisano (…) jeżeli nie tylko znamy i rozumiemy samo słowo, ale także potrafimy podać jego definicję. Wówczas, nawet jeśli umknie nam wyraz lub nasi rozmówcy nie poją, co mamy na myśli, będziemy mogli go rozwinąć w kilku innych słowach – i na pewno się zrozumiemy.1 Ja często powtarzam, że aby dobrze mówić w obcym języku trzeba przełączyć mózg na ten język. Chcemy porozumiewać się po angielsku, musimy myśleć po angielsku. Myślę, że poziom B nie ogranicza się do nauki słówek. Osoba na tym levelu ma już pewną bazę i może zacząć uczyć się filozofii tej mowy. Można wymagać od niej więcej niż pytania typu: A jak po angielsku jest biedronka, kamień, kaszel itd.?

Jeżeli będziecie mieli jakieś problemy przy rozwiązywaniu krzyżówki zawsze można sprawdzić hasła w kluczy lub poszukać ich w słowniczku.
Poziom

Poziom B1 i B2 oznacza, że są to zadania dla osób średniozawansowanych. Ja swoją naukę angielskiego zakończyłam właśnie na tym levelu i rozwiązując zamówione krzyżówki, zostałam boleśnie uświadomiona, jak łatwo zapomnieć, tak mozolnie wkuwane słówka. O ile łamigłówki na poziomie A nie sprawiły mi trudności, tym razem musiałam się mocno wspierać dołączonym słowniczkiem.
Podsumowanie

Rozwiązując Krzyżówki angielskie zaproponowane przez Małgorzatę Szewczyk to fantastyczna forma rozrywki. Ćwiczymy angielskie słówka, dowiadujemy się ciekawostek o Wyspach Brytyjskich i podobno wpływają dobroczynnie na nasz mózg (więcej np. TUTAJ). Samo dobro.

1 Małgorzata Szewczak, Krzyżówki angielskie. Poziom B1- B2, wyd. Septem, Gliwice 2020, z okładki.

Zobacz również:

Krzyżówki angielskie. Poziom A1- A2

17 komentarzy:

 1. Świetna rzecz. Ja z angielskiego jestem na poziomie gdzieś A2. A uczę się jeszcze hebrajskiego. I odkurzam łacinę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna forma nauki. Nie rozwiązywałam jeszcze takich krzyżówek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, że są takie krzyżówki, fajna sprawa! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nauka w ten sposób staje się przyjemnością. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. One są naprawdę rewelacyjne. Właśnie wzięłam się po latach za szlifowanie angielskiego. Będą dla mnie w sam raz. Muszę koniecznie sobie kupić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie zabawy najlepsze, żeby sobie poćwiczyć i masz racje najlepiej jeśli definicje też są po anielsku. To pomaga bardziej oswoić się z językiem. Muszę w końcu wrócić do nauki. Zaniedbałam ją strasznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Coraz bardziej podoba mi się ten pomysł na naukę i mam wielką ochotę zakupić taką książkę :D

  Pozdrawiam,

  weruczyta

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna sprawa na naukę języka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super, że powstają takie rozrywkowo-edukacyjne pozycje. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nauka przez zabawę jest spoko, jesli człowiek musi sie zmusić. Ale jednak mi lepiej wychodzi wpajanie go w naturalny sposób. A obecnie mam to szczęście, że pracuje w dość międzynarodowym zespole i z ludźmi z Indii czy z Kenii nie da się dogadać inaczej, niż po angielsku. Więc nawet nie, że chcę gadać. Muszę. (I chcę, ludzie z innych kultur mają sporo ciekawych historii w zanadrzu.)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale świetne! Przydałyby mi się takie krzyżówki, po powrocie z Anglii czuję, że mój język ucieka i muszę się zająć jego odświeżaniem, a nawet nie wiedziałam o takich krzyżówkach :)

  PS: Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajny sposób na naukę angielskiego ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger