"Kochankowie niedoskonali" [Antologia]

Obserwując rynek książki i grupy dla czytelników mogę stwierdzić, że romans to odmiana powieści, która dobrze się sprzedaje. Wydaje się ich dużo i są entuzjastycznie przyjmowane, szczególnie przez panie. Zazwyczaj są to cukierkowe historie o poszukiwaniu księcia z bajki. Nie zapominajmy jednak, że miłość ma te inne oblicza. Możemy je zobaczyć w antologii „Kochankowie niedoskonali”. Znajdziecie w niej 16 powiadań, których autorzy rozpuścili witki swojej wyobraźni na niebezpiecznych terenach. Young adult obok horroru i sci-fi w miłosnej antologii? Tak, to możliwe.Zawartość zbioru

Podzielony został na 4 części, w każdej znajdziemy 4 opowiadania oraz komentarz od rysowniczki, która je ilustrowała.

Część pierwsza „Jak kochano dawniej”

Miłość wcielona” (Piotr Ferens) to historia o tym, że miłość jest cierpliwa. Zakochane dusze szukają siebie nawzajem przez wieki, ciągle napotykając przeszkody na drodze do szczęścia.

Pałac na zapomnianym wzgórzu” (Mateusz Stypułkowski) inspirowany jest pradawnymi wierzeniami. Opowiada o grupce dzieci ocalałych po zarazie. Tworzą one coś w rodzaju zamkniętej społeczności, która stworzyła swoje zwyczaje m.in. rytuał inicjacji, wejścia w wiek dojrzały.

W „Lalce” (Justyna Przystawska) możemy posłuchać o tym co czuje... lalka. Narratorką jest piękna porcelanowa zabawka. Czy chce być kupiona przez jakieś dziecko? A może woli pozostać na sklepowej półce?

Poza światem my” (Katarzyna Skrzyńska) kojarzy mi się ze „Lśnieniem” Stephena Kinga. Szkolny stróż pozostaje pilnować gmachu podczas ferii zimowych. Pałac na odludziu, zasypane drogi, odcięta linia telefoniczna – w powietrzu czai się niebezpieczeństwo.


Część druga „Miłość w naszych czasach”

Piękny i bestia” (Michał Grabowski) to bardzo, krótkie opowiadanie o, nazwijmy to, zakazanej namiętności.

Dziewczyna na krawędzi” (Dominika Tomczak) to historia dziewczyny poszukującej przede wszystkim zrozumienia. Brak miłości ze strony rodziców, ich ciągła krytyka doprowadza do dramatycznego finału.

Bohaterowie opowiadania „Boscy kochankowie” (Sylwia Błach) to dekadenci. Dokucza im Weltschmerzen, mają poczucie, że ich egzystencja jest beznadziejna i szukają wrażeń, aby ją osłodzić.

Zabójczy pocałunek” (Krzysztof T. Dąbrowski) początkowo wydaje się zabawnym opowiadaniem. Jego bohater poznaje dziewczynę na rockotece. Jest zachwycony, kiedy zagaduje go pewna piękność. Nieszczególny z niego przystojniak, ani mistrz podrywu, a kobieta ewidentnie ma na niego ochotę. Zaprasza ją do domu, a kiedy wydarzenia przybierają niebezpieczny obrót z opresji wyciąga go... kot.


Część trzecie „Kochankowie jutra”

Kochankowie niedoskonali” (Eryk Edwardsson) porusza temat sztucznej inteligencji i jej wykorzystania w kreowaniu partnera idealnego.

Maciej Szymczak stawia pytanie „Czy na Marsie jest miłość?”. Postara się na nie odpowiedzieć przy pomocy grupy osadników, którzy testują, jak żyje się na czerwonej planecie.

Uzdrowicielka” (Dariusz S. Jasiński) jest skrzyżowaniem postapo i fantasy. Świat po wojnie. Ludzi dotykają różne mutacje i choroby. Od miasta do miasta wędruje tajemnicza Uzdrowicielka, która wie jak je leczyć.

Opowiadanie „Czysta forma” (Agnieszka Nosek) ma charakter dreszczowca. Autorka i jeden z jej bohaterów zainspirowali się koncepcją czystej formy Witkacego.


Część czwarta „Rozmiłowani w inności”

Opowieść pt. „Kochankowie w ciemnościach” (Brudnopis) możemy określić jako romans paranormalny. Opowiada o namiętnym, ale wyjątkowo niebezpiecznym uczuciu. O wielkiej miłości i chorym przywiązaniu, które nie liczy się z niczym i z nikim – nawet z partnerem.

Syreny” (Tomasz Czarny) to relacja wykorzystanego seksualnie młodego chłopaka. Relacja szczera, szczegółowa, brutalna.

W „Przyjaciółkach” (Anna Sobkowiak) spróbujemy zastanowić się czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie. Historia oddanych sobie koleżanek, w której jedna darzy drugą wielkim uczuciem, poważniejszym niż przyjaźń.

W opowiadaniu „Trzy mile stąd”(Marzena „Gebene” Woźniak) autostopowiczka napotyka motocyklowy gang, Czy dowiozą ją do celu? Ile będzie ją to kosztowało?


Szeroka interpretacja tematu

Staję teraz przed niezwykle przyjemnym, ale trudnym zadaniem. Muszę jakoś opisać i podsumować tę antologię. Bardzo trudno mi pogrupować opowiadania, które zawiera, bo jest to 16 kompletnie różnych interpretacji tematu. Co w nich znajdziemy? Uczucia bardzo głębokie i gorące, ale przesiąknięte całunem klęski. Tematy tabu. Krwawe dreszczowce. Uczuciową i fizyczną zachłanność prowadzącą niemal do wydrenowania partnera. Istoty o statusie bogów, dzieci nocy, mających władzę i posiadających magiczne moce. Skrzywdzonych, których psychika poważnie ucierpiała. Seks – namiętny, a czasem brutalny. Gdybym posiedziała jeszcze chwilę to pewnie napisałam bym całą stronę skojarzeń. Łatwiej powiedzieć, czego w tym zbiorze nie znajdziecie – pięknych historyjek z happy endem. Autorzy opowiadań różnie podeszli do tematu przewodniego, ale ich prace łączy niepokój.

Trudno też stwierdzić, czy wszystkie opowiadania reprezentują równy poziom. Znajdziemy tu misternie utkane opowieści np. „Miłość wcielona”, w których możemy przepaść na dłużej, kontra króciutkie formy np. „Piękny i bestia”, gdzie po krótkim wstępie autor daje nam w twarz zakończeniem. Ja nie trafiłam na opowieść, którego bym nie doczytała. W jednym z nich nie wyczułam zamierzeń pisarza, ale i je z zainteresowaniem wysłuchałam do końca. Mój bilans to 15 interesujących prac do jednej takiej sobie.


Wyróżnienie

Chciałabym wyróżnić opowiadanie tytułowe „Kochankowie niedoskonali” Eryka Edwardssona. Znajdziecie je w trzeciej części, gdzie zgromadzono pomysły, jak będzie się kochać w przyszłości. W wizji pisarza ludzie są rozczarowani nietrwałością miłości i kreują partnerów idealnych. Tym samym zabezpieczają się przed rozstaniem i złamanym sercem. Jedna ciekawa kwestia to problem etyczny w wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Druga, która chyba najbardziej mnie poruszyła, to zmiana sposobu myślenia. Główny bohater powieści to dziwak, który preferuje nieprzewidywalny związek z człowiekiem, nie botem. Jego znajomi, albo się z niego śmieją, albo patrzą zniesmaczeni. Argumenty, które przytaczają w dyskusjach początkowo wydawały mi się absurdalne, a potem pomyślałam sobie: czy tak w przeszłości reagowano, kiedy ktoś powiedział, że chce się ożenić z miłości?
Ilustracje

Nie mogłabym nie wspomnieć, że każe z opowiadań jest ozdobione ilustracją i otrzymało swój symbol, ikonę. Te drugie pomagają przy formalnym podziale tekstu, ale też są tłem pod nim. Na początku wydawało mi się, że będzie mi to przeszkadzało w czytaniu, jednak szybko przekonałam się, że opowiadania są tak dobre, że ozdobniki nie są w stanie odwrócić od nich mojej uwagi. Zamiast tego subtelnie budują klimat.


Podsumowanie

Kochankowie niedoskonali” to bardzo ciekawa antologia i bardzo miłe zaskoczenie. Twórcy, którzy mieli okazję zaprezentować się w niej, nie boją oryginalności. Udało im się wyjść poza utarte schematy. Ich prace mnie intrygują, szokują, zachwycają. Pozostaje mi tylko życzyć tej książce sukcesu.

13 komentarzy:

 1. Mam jak poprzedniczka komentująca - może kiedyś :) Teraz stawiam na biografię, ale nie mówię nie. Cieszy to, że rynek czytelniczy jest obfity. Pozdrawiam po porannych zakupach i spacerze Joasiu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. What nice!!!And I like the pictures too.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie planuję czytać tej antologii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasami bardzo dobrze przeczytać jest takie recenzje. Otóż okładka totalnie do mnie nie przemawia- pomyślałabym nie znjde tam nic dla siebie- i nic bardziej mylnego- sporo z tych opowiadań mnie zaciekawiło. Dodałam do mojej książkowej listy :-)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem nie dla mnie ❤

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawie zapowiada się ten zbiór. Tak przynajmniej przedstawiłaś tą antologię.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesujący zbiór opowiadań :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na razie nie mam tej publikacji w planach, ale nie wykluczam sięgnięcia po nią w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 10. Osobiście nie wie, dlaczego romanse cieszą się takim powodzeniem, mnie raczej nie wciągają ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za typowymi romansami, ale z ciekawości sięgnęłabym po ten zbiór.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger