"Dziecięcy kram" Daniel Radziejewski

„Zapamiętaj, że kobiet nigdy się nie krzywdzi, nie bije, nie okrada. (…) A jeśli któraś potrzebuje pomocy, należy ją jak najszybciej wesprzeć.”* Alonso Bastos, jeden z bohaterów powieści „Dziecięcy kram”, sprawia wrażenie dżentelmena. Czy kiedy na jego drodze stanie dama w potrzebie popędzi, niczym rycerz na białym koniu, na ratunek? Czy okaże się tak wyczekiwanym wybawieniem dla Klary i jej synka? A może ta znajomość przysporzy dziewczynie więcej zmartwień?

Daniel Radziejewski osadził akcję książki „Dziecięcy kram” w Brazylii. Klara Silva zostaje w tajemniczych okolicznościach osierocona. Dziewczyna wychowuje się w domu dziecka, a kiedy dorasta musi sama radzić sobie na ulicach São Paulo. Odpowiada nie tylko za siebie, ale również za Victora, swojego syna. Szukając kolejnych miejsc pracy i bezpiecznego noclegu nie przestaje zastanawiać się, co się wydarzyło przed laty i dlaczego jej ojciec zniknął bez słowa.

Co mogę Wam powiedzieć o tej powieści? Jest to thriller, a właściwie koncertowo popsuty thriller. Książka zaczyna się naprawdę nieźle. Bohaterką jest młoda kobieta zamierzająca odkryć przeszłości swojej rodziny, a grozy tej historii mają dodać duchy, które jej się ukazują. Asia myśli sobie „To będzie coś!”. Więc co się stało?

Czytelnicy, którzy nie polubili się z „Dziecięcym kramem” wskazują na prosty język i słabo odmalowaną Brazylię. Przyznaję, że nie ma w tych kwestiach szału, ale ja wiem, że zignorowałabym je, gdyby powieść mnie wciągnęła.

Pierwszą rzeczą, która zaczęła mnie drażnić, to jak autor pozbawił książkę wszelkiego napięcia. Kiedy Klara trafia do sklepu zwanego Dziecięcym kramem, zaczyna mieć pewne podejrzenia wobec swojego pracodawcy. Szuka wytłumaczeń dla sytuacji, które ja niepokoją. Cały problem w tym, że czytelnik to rozwiązanie zna. Dlaczego mam odkrywać coś, co w pierwszych rozdziałach zostało mi podane na tacy? Czym mam się ekscytować?

Problem numer dwa – i przy okazji ogromny wnerw na osobę, która pisała blurb na okładkę. „Zbieg okoliczności sprawia, że kobieta trafia do sklepu z odzieżą i zabawkami (…) i odkrywa kolejne ślady, które mogą mieć związek z zagadkowymi wydarzeniami sprzed lat.”** Serio? Bo ja mam wrażenie, że ktoś mi tu trochę kłamie. Tak naprawdę Daniel Radziejewski opowiada dwie historie – jedna o tym co spotkało Klarę ze strony Alonsa Bastosa, druga nawiązuje do przeszłości. Powiecie, że wielowątkowa powieść to nic złego. Tylko te wątki trzeba sensownie powiązać i w miarę równo je prowadzić. Ja miałam wrażenie, że autor skupił się tylko na jednym z nich, a na końcu przypomniał sobie, że wypada jeszcze kilka rzeczy wyjaśnić, więc dopisał potrzeby rozdział. Proszę wybaczyć Panie Danielu, ale, dla mnie, świadczy to o słabym warsztacie. Super, że ma Pan tyle pomysłów, jednak czasem łatwiej zapanować nad prostszą historią.

Kiedy skończyłam lekturę „Dziecięcego kramu” powiedziałam do męża: „Dobrze, że ty nie lubisz czytać, bo jakbyś trafił na tę książkę, to byś się wkurzył”. Wiadomo, że trafia się na lepsze i gorsze publikacje, jednak ja czuję się zarówno rozczarowana jak i oszukana. Wiele pozytywnych opinii na Instagramie oraz obiecujący początek sprawiły, że byłam pozytywnie nastawiona wobec tej powieści. Niestety sposób przedstawiania fabuły przez Daniela Radziejewskiego był niczym kubeł zimnej wody. Wisienką na torcie okazał się opis wydawcy, który próbuje mi wmówić, że odkrywam jakąś niezwykle dramatyczną zagadkę z przeszłości główniej bohaterki, a ja, z każdą stroną, przekonuję się, że chyba nie o tym czytam.

Wiecie, co powiedział mój mąż, jak już wysłuchał mojej tyrady żalów: „Jak nie masz siły pisać o tej książce narysuj rebus: „JA π”. Nie dzielcie się rozwiązaniem w komentarzach, bo nieładnie przeklinać.

* Daniel Radziejewski, „Dziecięcy kram” wyd. Novae Res, Gdynia 2021, s. 31.

** Tamże, okładka.

17 komentarzy:

 1. Tyle tytułów już u mnie czeka w kolejce, więc odpuszczę sobie tę powieść, zwłaszcza że nie powala.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie się ta książka bardzo podobała. Ilu różnych czytelników, tyle samo różnych opinii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie sięgnę. Czytałem wiele różnych opinii na temat tej książki - pozytywnych / negatywnych. Serdecznie pozdrawiam Joasiu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł mam już od jakiegoś czasu zanotowany. Kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam już trochę o tej książce. Nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele ostatnio czytam o tej książce. Muszę w końcu sama dać jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie spodziewałam się takiej recenzji. Serio. Zwłaszcza że faktycznie na IG i na innych blogach jest ona wychwalana w niebiosa. Miałam w planach, ale teraz już nie wiem sama...

  OdpowiedzUsuń
 8. Teraz jeszcze bardziej chcę ją przeczytać i sprawdzić na własnej skórze czy mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o tej książce i mnie zaciekawiła... chyba głównie przez jakiś okładkowo treściowo tutułowy kontrast

  OdpowiedzUsuń
 10. Najgorzej tak naczytać się samych pozytywów, nastawić sie na coś dobrego a później rozczarowanie. Ja nie słyszałam wcześniej nic o tej ksiażce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem ciekawa moich odczuć po tej lekturze. Czeka na półce na swoją kolej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapisuję. Jestem bardzo ciekawa tej opowieści

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej nie mam tej książki w planie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem zainteresowana, przy najbliższej okazji poczytam

  OdpowiedzUsuń
 15. I teraz mam zagwozdkę po wielu ochach i achach miałam ją w planach, ale po Twojej recenzji zwątpiłam...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger