„Sztuka mówienia NIE. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy” Damon Zahariades

„Większość ludzi dorasta w przekonaniu, że odmawianie jest aktem egoizmu. Uważa się je za niegrzeczne.”* To jedna z przyczyn, dlaczego tak trudno się odmawia. Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, żeby być mili i pomocni. W efekcie słowo „nie” może powodować wyrzuty sumienia, nawet wtedy kiedy nie jesteśmy w stanie pomóc. Damon Zahariades w publikacji „Sztuka mówienia NIE. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy” uczy asertywności, która wcale nie jest aktem egoizmu.

Zacznę od kompozycji tego poradnika, bo jest ona bardzo fajna i intuicyjna. Na początku autor omawia przyczyny, dlaczego tak trudno się odmawia. Potem prezentuje konkretne strategie, jak skutecznie mówić „nie”. Ostatnia część to odmowa w relacji z konkretnymi osobami – dzieckiem, przyjaciółmi, klientami, szefem itp. Następnie następuje podsumowanie i bonus. Do wydania, które posiadam [Sensus, 2021] dodano poradnik pt. „Podkręć swoją produktywność” o skutecznym działaniu i zarządzaniu czasem.

Obserwując siebie zauważyłam, że z wiekiem u mnie z asertywnością coraz lepiej. Jestem takim typem człowieka, który z każdego doświadczenia stara się wyciągnąć jakieś wnioski i wdraża drobne zmiany. „Sztuka mówienia NIE” jest niezłym przewodnikiem, w jaki sposób swoje postępowanie zreformować. Prezentowane strategie są dość ogólne, więc można je łatwo wdrożyć niezależnie od tego, czym się na co dzień zajmujemy. Przy tym opisane na tyle jasno, że nie miałam problemów z wyobrażeniem sobie i odegraniem konkretnych scenek z ich wykorzystaniem. Dodatek o produktywności też mnie zainteresował. Zarządzanie czasem nie jest łatwe. Szybko ulegam pokusom odłożenia obowiązków na później, więc małe potrząśnięcie i garść wskazówek mi nie zaszkodzi.

Damon Zahariades jest uciekinierem ze świata korporacji”**, ale „korpo” dalej słychać w jego sposobie formułowania myśli. Wydajność, produktywność, zasoby, priorytety – jest to taki rodzaj słownictwa, który mocno drażni moje ucho. Jednak muszę oddać sprawiedliwość, że taka coachingowa narracja – tak to nazwijmy – jest jasna i na tyle ogólna, że czytelnik nie ma problemu z jej zrozumieniem i dopasowaniem do swoich potrzeb.

Bardzo podoba mi się poradnik „Sztuka mówienia NIE”. Damon Zahariades konkretnie, bez lania wody przedstawia proste strategie nauki asertywności. Dla mnie najciekawsze są rozdziały o odmawianiu bliskim, bo to powoduje największy dyskomfort, ale warto go przeczytać od deski do deski.

* Damon Zahariades, „Sztuka mówienia NIE. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy”, przeł. Arkadiusz Romanek, Joanna Sugiero, wyd. Sensus, Gliwice 2021, s. 34.

** Tamże, s. 155.

13 komentarzy:

 1. Mówienie "nie" to cenna umiejętność i warto się jej nauczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Asertywność jest bardzo ważna cechą. Fajnie, że jesteś z tego poradnika zadowolona.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę Joasiu, że sięgnę z przyjemnością. W takich nam dziwnych czasach przyszło żyć, że asertywność to ważna rzecz. Pozdrawiam weekendowo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznaję otwarcie, że ciągle pracuję nad swoją asertywność, wiec chętnie taki poradnik przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawił mnie ten poradnik. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z pewnością wiele osób powinno go przeczytać i przyswoić sobie porady. Swoją drogą, to nieco smutne, że trzeba uczyć ludzi takich rzeczy. Najpierw wbija im się do głów posłuszeństwo, a dopiero potem, nieraz po latach, uczą się na nowo - tym razem pamiętania o sobie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Asertywność to ciężka sprawa, szczególnie wobec bliskich, bo zawsze pozostają wyrzuty sumienia a czasem nawet dłuższy "kwas".

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiedza z tej książki przyda się mi z pewnością i jeszcze będę miała komu ją polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może powinnam przeczytać tą książkę, bo trudno mi mówić nie, a jak komuś odmówię to potem czuję się strasznie xD

  OdpowiedzUsuń
 10. Umiejętność przydatna w życiu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Asertywność jest bardzo ważna. Ale dla tej książki warto zrobić wyjątek i nie być na "nie".

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger