„Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników” Leonardo Vittorio Arena

Samuraje to jeden z symboli Japonii. Za sprawą popkultury ich wizerunek został rozprzestrzeniony na całym świecie. Myślę, że każdy z nas ma jakieś wyobrażenie tego dalekowschodniego wojownika. A jak to z nimi było naprawdę? Skąd w ogóle się wzięli? Jak wpłynęli na historię Kraju Kwitnącej Wiśni? Jakimi wartościami się kierowali? Leonardo Vittorio Arena w publikacji „Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników” obszernie prezentuje genezę i dzieje tej grupy. Zastanawia się również, czy i jak wpłynęli na współczesne społeczeństwo japońskie.

Myślę, że o zawartości nie będę się rozpisywać – tytuł mówi wystarczająco wiele – opowiem natomiast o stylu książki, bo jest on bardzo ciekawy. Kolejne rozdziały przeprowadzają nas przez historię Japonii skupiając się na stanie samurajów. Leonardo Vittorio Arena relacjonuje ją językiem pomiędzy wykładem a baśnią. Książka naładowana jest faktami, postaciami, pojęciami, a jednocześnie pasmem intryg i knowań. Szczerze mówiąc nie dziwi mnie, że hollywoodzcy twórcy chętnie sięgnęli po motyw samuraja. Egzotyczne tło Kraju Kwitnącej Wiśni, odważni wojownicy i fabuła przesiąknięta skomplikowanymi gierkami – to musiał być sukces.

Moje ogólne wrażenia są pozytywne. Początkowo miałam drobne problemy z wciągnięciem się czytanie, bo dostałam „na twarz” masę faktów (a jednak Japonia to całkiem inna bajka niż historia Europy), ale jest słowniczek, a styl autora jest na tyle przyjemny, że szybko udało mi się odnaleźć w tej publikacji.

Podsumowując, „Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników” to godna uwaga publikacja zarówno dla pasjonatów azjatyckiej kultury, jak i dla tych, którzy chcieliby zweryfikować swoje wyobrażenia o tej grupie. Leonardo Vittorio Arena napisał bardzo przystępną książkę, którą czyta się niczym wciągającą powieść.


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa RM

13 komentarzy:

 1. Nie jestem fanką kultury wschodniej, więc nie jestem pewna, czy książka by mni zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fanom azjatyckiej kultury przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak się składa, że interesuje mnie tematyka azjatycka, włącznie z samurajami. Bardzo chętnie zapoznam się więc kiedyś z tą publikacją, a i sama ją komuś polecę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałem już o tej publikacji sporo , i sporo recenzji też. Teraz raczej nie interesuje mnie tematyka azjatycka, ale nie mówię nie. Pozdrawiam Joasiu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O coś innego, inna tematyka. Czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem jakoś bardzo zafascynowana Japonią, ale tę książkę z ciekawością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. To jak dla mnie. Lubię zapoznawać się z obcą kulturą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników” Leonardo Vittorio Arena
  13x6 lace front wig

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi interesująco, azjatycka kultura jest dla mnie fascynująca. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jest to temat, o którym marzę poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawych informacji nigdy za dużo :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger