"Tajemnice sieci" Adam Wierzbicki

Internet stał się codziennością. Korzysta z niego praktycznie każdy. Szukanie informacji, media społecznościowe, rozrywka, komunikacja – ułatwia nam wiele spraw i pewnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez niego. Czy wiemy jak on działa? A może lepszym pytaniem będzie, jak z niego efektywnie korzystać? Adam Wierzbicki przygotował publikację pt.: „Tajemnice sieci”. Kierowana jest do czytelników w wieku 9-13 lat i ma przybliżyć im arkana Internetu.

Wszystko rozpoczyna się od pracy domowej. Dzieci mają przygotować raport o zwierzętach, które dawniej żyły w okolicy. Myślą sobie „łatwizna, wszystko można znaleźć w sieci”. Czy na pewno? Danych jest sporo, ale trzeba je zebrać, zweryfikować i opracować, co wcale nie jest takie proste. W trakcie poszukiwań Zosia, Kuba i Aleks trafiają na program komputerowy, który pomaga im zrozumieć sieć WWW.

Książka jest połączeniem powieści dla młodzieży i merytorycznego wykładu. Realizując kolejne etapy pracy domowej dzieci zadają pytania wirtualnemu profesorowi, który stara się opisać nurtujące ich kwestie w prosty sposób. Zakres poruszanych zagadnień jest szeroki: efektywne szukanie informacji, tworzenie stron WWW, bezpieczeństwo w sieci.

Podoba mi się w jaki sposób Adam Wierzbicki rozwija poruszane tematy. Bohaterowie książki napotykając nowe wyzwania dyskutują je, zadają pytania i tak prezentowane są szczegółowe problemy. Nie jestem w stanie ocenić, na ile przekazywana wiedza wykracza poza program lekcji informatyki, jednak widzę, że jest to pozycja merytoryczna i może być wsparciem w jego realizacji.

Po przeczytaniu „Tajemnic sieci” Internet będzie miał o kilka sekretów mniej. Mi się ta książka podoba. Skoro korzystamy z czegoś na co dzień, róbmy to najlepiej jak się da. Skoro to element otaczającego nas świata sprawmy żeby był on znany i bezpieczny, a to gwarantuje edukacja.

7 komentarzy:

 1. Jestem jak najbardziej Joasiu za tą propozycją czytelniczą. Widać, że mądra książka. Pozdrawiam serdecznie, dziś aktywnie - wiele godzin sprzątania, zakupy, odświeżanie wiedzy i mitologia, wieczorem być może spacer :)

  OdpowiedzUsuń
 2. internet i jego plusy dodatnie i plusy ujemne :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto zwracać uwagę na tak wartościowe książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że powstają takie ksiazki. Komputery i internet towarzysza nam każdego dnia i są dobrym narzędziem, ale też niebezpiecznym :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że nie było tej książki, jak pisałam licencjat :P Przydała by mi się

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger