"Skarb czarownicy" Anna Klejzerowicz

Co sprawia, że postanawiacie kontynuować czytanie danego cyklu książkowego? Nie lubcie zostawiać czegoś zaczętego? Niecierpliwicie się na ponowne spotkanie z bohaterami? Jesteście ciekawi, co autor im zafundował? Książki Anny Klejzerowicz o Małgosi i małej wiosce Uroki – znane szerzej jako cykl o Czarownicy – były moim must read (były bo właśnie skończyłam czytać ostatnią część). Pokochałam je od pierwszych zdań, za bohaterów. Mądrych, o zdecydowanych poglądach, ale tolerancyjnych. Pomyślałam sobie, że świat byłby piękniejszym miejscem, gdyby żyło na nim więcej takich ludzi.

Co czeka bohaterów powieści w jej czwartej części? Zdradzę wam, że Małgosia doczekała się córeczki. To właśnie siedmioletnia Marynia, bawiąc się z innymi dziećmi w lesie, jest świadkiem pewnego wydarzenia, które zapoczątkuje ciąg tragicznych wypadków. Małgosia – do tej pory traktowana z szacunkiem pani doktor – będzie zastraszana i podejrzewana o najgorsze. Zacznie prywatne śledztwo z ciekawości, ale również dla odparcia zarzutów. „Sekret czarownicy” to powieść pełna miłości do zwierząt i tajemnic sięgających aż do czasów wojny.

Ostatnia część cyklu o Czarownicy jest chyba moją ulubioną. Nie zmieniają się bohaterowie, z którymi zaprzyjaźniłam się. Nie zmienia się klimat – sielski, bliski naturze. To co wyróżnia tę książkę na tle poprzedniczek to intryga. Moim zdaniem najciekawsza i najlepiej poprowadzona. Już na początku domyślamy się, że Marynia coś wie. Potem robi się coraz ciekawiej. Kolejne ofiary, pogróżki, oskarżenia, przebłyski wspomnień – to wszystko buduje atmosferę zagrożenia.

Co jest bardzo fajne to, że „Skarb czarownicy” można czytać w oderwaniu od pozostałych części. Intryga nawiązuje do przeszłości bohaterów, ale nie jest związana z wydarzeniami, które Anna Klejzerowicz już opisywała. Do tego autorka w kilku zdaniach kreśli „bio” postaci. Tak, żeby czytelnik zorientował się kto jest kim i skąd się wziął oraz jakie są powiązania między poszczególnymi osobami.

Polubiłam tą hybrydę kryminału i obyczajówki, jaką zaserwowała czytelnikom Anna Klejzerowicz. Intrygująca fabuła, ale nie tak niepokojąca jak w większość powieści o zbrodniach. Jako zaletę muszę również wymienić świetnie wykreowane postacie. To, że da się je lubić na pewno będzie ważne dla wielu czytelników.

29 komentarzy:

 1. Czytałam jedną książkę tej autorki i mi się spodobała, więc z chęcią kiedyś sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 2. Też lubię tę serię, choć niestety ostatniego tomu nie czytałam. Do pierwszego miałam najwięcej uwag, ale i tak dobrze wspominam, tak jak i pozostałe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowałaś mnie tą serią. Jeśli książka mnie zainteresuje to lubię więcej i więcej ...., dlatego lubię gdy jest kilka kolejnych części.
  Pozdrawiam Alina

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę kiedyś przeczytać tę serię. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię Autorkę, więc i tę serię będę mieć na uwadze :-) . Serdecznie pozdrawiam Joasiu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam dwa pierwsze tomy tej serii i mam nadzieję, że znajdę szybko trochę czasu na kolejne tomy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tej serii nie znam - ale generalnie serie książkowe bardzo lubię. Zaprzyjaźniam się z bohaterami, jestem ciekawa w którą stronę będą się rozwijać etc :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Planuję sięgnąć po tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię Jej twórczość. Polecam

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie przeczytam całą serię, lubię powieści z kobietami w roli głównej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Co prawda po obyczajówki i kryminały sięgam ostrożnie, bo nie wszystko mi w tych gatunkach podchodzi ale nawet coś przyciągającego ma w sobie ta książka. Może kiedyś zerknę na pierwszą część serii.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znam tej serii, ale z chęcią poznałabym.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie kiedyś zapoznam się bliżej z tą serią. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam o tej serii, bede musiala w końcu sprawdzić, czy i mnie się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 15. Każda książka tego cyklu warta jest przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Seria już za mną. Dobrze mi było w świecie wykreowanym przez Autorkę.Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Brzmi zachęcająco! nie czytałam tej serii ani nic tej autorki. Dzięki za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo chce ja przeczytac, lubie takie sagi. Tytul jest niezwykly i nawet on zacheca do przeczytania tej powiesci. Ty tak ladnie recenzujesz Asiu. Pozdrawiam Cie serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Chętnie bym sięgnęła po lekki kryminał z fajnymi bohaterami😊

  OdpowiedzUsuń
 20. Może kiedyś skuszę się na ten cykl. Zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie do końca moje klimaty, ale wiem, komu polecę tę serię!

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam serdecznie ♡
  Niestety, nie znam książki ani autorki. Bardzo chętnie jednak poznam, jestem otwarta na nowe tytuły :) Wspaniała recenzja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie słyszałam dotąd o tej serii ani autorce, ale mnie zachęciłaś do "sprawdzenia tematu" :)

  OdpowiedzUsuń
 24. It feels like a lovely book, The Witch in the Jungle has blonde wig with bangs, and wearing a nice little skirt

  OdpowiedzUsuń
 25. Niestety, nie czytałam jeszcze książek autorki, ale wszystko przede mną! :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger