"Polska. 70 pomysłów na niezapomniany weekend" Anna i Marcin Nowakowie

Jakiś czas temu prezentowałam książkę państwa Pomykalskich „Polska z pomysłem”. Została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników moich opinii, dlatego postanowiłam zwrócić uwagę na podobne publikacje. Długo nie musiałam szukać. Anna i Marcin Nowakowie napisali przewodnik pt.: „Polska. 70 pomysłów na niezapomniany weekend”. Jest to subiektywny zbiór miejsc i atrakcji, które ich zdaniem warto zobaczyć. Sprawdźmy co ta książka ma nam do zaoferowania.

Miejsca zostały posegregowane tematycznie: „Blisko dzikiej natury”, „Romantyczne i kameralne miasteczka”, „Ikony architektury”, „Współczesne arkadie”, „Z tradycją za pan brat”, „Widoki i krajobrazy”, „Cuda inżynierii i techniki”. Bardzo rozsądny pomysł. Skoro książka ma być dla nas skarbnicą podróżniczych inspiracji, można założyć, że nazwy miejscowości, regionów, obiektów nie muszą nam wiele mówić. Ktoś zadbał, żeby tytuły rozdziałów były lekko fikuśne, ale wszystko w granicach normy. Myślę, że bez problemu domyślicie się na jakim typie atrakcji autorzy skupili się w każdym z nich.

Jeżeli chodzi o opisy poszczególnych miejsc, są raczej konkretne, może nawet podręcznikowe. Jednak po tego typu publikacji nikt nie oczekuje poetyckości, a krótkiej, rzetelnej informacji i taką serwują Anna i Marcin Nowakowie. Po prezentacji każdego miejsca znajduje się graficzne podsumowanie. Jest to kilka pytań, np. „Mogę zabrać psa?”, „Dla rodzin z dziećmi”, „Infrastruktura turystyczna?” itp. W odpowiedzi na nie autorzy przyznają od jednej do pięciu kropek. Nie zawsze rozumiem te oceny. Po pierwsze nie ma do nich legendy. Czy 2 kropki znaczą, że raczej nie zabierać psa, czy może, że nie jest mile widziany w danym miejscu? A jak jest pięć, a nie mam psa to pożyczać od sąsiadów? Po drugie, nie wiem jak autorzy oceniali pewne zagadnienia. O ile można jakoś stwierdzić, czy infrastruktura turystyczna lub komunikacja miejsca jest dobra, to jak ocenić, że będzie to dobry/niedobry kierunek na wyjazd dla pary. Jedni lubią podróżować we dwójkę, inni w grupie. Jedni wolą daną aktywność, inni inną. Wydaje mi się, że w tym przypadku za bardzo wchodzimy w indywidualne preferencje czytelników.

W książce znaleziono również rozwiązanie, dla osób, które interesuje dany region. Wszystkie miejsca są ponumerowane i naniesione na mapki – na początku rozdziałów oraz po wewnętrznej stronie tylnej okładki. Bardzo mnie cieszy, że o tym pomyślano. Skoro w podtytule widnieje „niezapomniany weekend”, jednak liczy się też czas podróży. Albo np. wiemy, że będziemy w danym terminie w konkretnym rejonie Polski. Możemy szybko sprawdzić, co ciekawego tam zobaczymy. Do tego mapki te zachęcają do nanoszenia własnych odkryć, własnych cudownych miejsc. Po prostu to zróbmy, Może kiedyś spojrzymy i zapragniemy tam wrócić.

Polska chce być przez turystów odkryta. Czasami wystarczy odjechać kilka kilometrów od miejsca zamieszkania i znajdziemy zapierające dech w piersiach miejsce. Bywa też tak, ze brakuje nam pomysłów. Wtedy możemy zainspirować się właśnie taką książką. Anna i Marcin Nowakowie chętnie dzielą się tym, co uznali za interesujące. Skoro widzieli, sprawdzili to może warto zapoznać się z ich rekomendacjami.


[Egzemplarz recenzencki]

10 komentarzy:

 1. Mam podobny przewodnik po Polsce. Rzeczowy - i to mi się w nim najbardziej podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie wydawnictwa, co prawda teraz wszystkie informacje można znaleźć w internecie, ale książka to dla mnie zawsze dobry pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki tego typu, mam kilka podobnych. Dziwne z tymi kropeczkami, jak dla mnie to albo mogę zabrać psa/kota, albo nie mogę. Przecież nie zabiorę połowy psa, albo wezmę kota i w zależności od humoru właścicielki, to się zgodzi lub nie 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam kilka podobnych książek, ale tej akurat nie. Mam wrażenie, że to wartościowa propozycja. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Taki przewodnik naprawdę może pomóc w zorganizowaniu naprawdę ciekawej wycieczki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zdecydowanie dla nas :) Lubimy takie weekendowe wycieczki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mamy tyle ciekawych miejsc do odkrycia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam!
  Ale co za interesująca recenzja.
  To moja kolejna lektura i teraz jestem jeszcze bardziej podekscytowana. Dzięki za rekomendację!
  Powitanie

  OdpowiedzUsuń
 9. Super propozycja na lato, gdy ciut więcej wolnego czasu:)

  OdpowiedzUsuń
 10. tylko 70? Rany ja mam 700 tylko mi weekendów brakuje na ich realizację!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger