"Jak oswoić trudne emocje. Niepokój, lęk, wstyd" Harriet Lerner

Porozmawiamy o kilku emocjach, których nie lubimy odczuwać, ale o których (chyba) lubimy czytać. Niepokój, lęk, wstyd – są nieprzyjemne, paraliżują nas, powodują, że nasze myśli są niespokojne. Nie chcemy ich, więc szukamy sposób, jak z nimi walczyć. Jednym z nich dzieli się Harriet Lerner w poradniku „Niepokój, lęk, wstyd. Jak oswoić trudne emocje”.

Patent autorki jest prosty. Musimy przedefiniować nasze postrzeganie tych emocji. „Zadaniem tej książki jest skłonienie czytelników do spojrzenia na tę trudną emocję zarówno jak na przeszkodę, jak i sprzymierzeńca.”1 Harriet Lerner nie neguje ich. Ewolucja po coś je nam dała i musimy z nimi żyć. Psycholożka wręcz wymienia ich pozytywne strony. Przyznaje też, że bywają wyjątkowo niekomfortowe i czasami warto je przełamywać.

Jak to zrobić? Harriet Lerner nie daje nam gotowych patentów. Poradnik jej autorstwa to właściwe zbiór historii – jej pacjentów, jak i jej własnych doświadczeń. Ja bardzo lubi taką formę. Przede wszystkim dobrze się to czyta. Niemal jak zbiór opowiadań obyczajowych. Obserwujemy kogoś i obstawiamy, czy się odważy, dokąd zaprowadzą go jego decyzje. To jest naprawdę fascynujące. Po drugie – nie wiem czy też tak macie – ale u kogoś „widać wyraźniej”. Problem innego człowieka wydaje nam się łatwiejszy do rozwiązania. Dystans, brak zaangażowania emocjonalnego sprawia, że oczywistym jest dla nas, jak powinno się postąpić. Dlatego taka perspektywa pozwala nam przemyśleć pewne kwestie i ułatwia wyciągnięcie wniosków. Chociaż dodać muszę, że Harriet Lerner zaskoczyła mnie kilkoma niekonwencjonalnymi poradami. Ma kobieta pomysły.

„Jak oswoić trudne emocje. Niepokój, lęk, wstyd” okazał się bardzo przyjemnym poradnikiem. Co prawda nie wszystkie historie były dla mnie interesujące, ale to wynika z moich osobistych doświadczeń i pracy jaką już wykonałam. Natomiast mogę go polecić za „ciepły” styl. Wręcz widziałam jak autorka uśmiecha się do mnie zza literek. Czułam, że jest zaangażowana w to co robi. Z pasją, a bez patosu i psychologicznej maniery. Jak przyjaciółka, a nie terapeuta.

1 Harriet Lerner, „Jak oswoić trudne emocje. Niepokój, lęk, wstyd”, przeł. Justyna Rudnik, wyd. Zwierciadło, Warszawa 2023, s. 21.

[Egzemplarz recenzencki]

5 komentarzy:

 1. To fakt, że są to trudne emocje i warto, o nich poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym zajrzała do tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gracias por la reseña. Aunque no es mi tipo de libro. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatna literatura . Świetna recenzja

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger