Wspieranie rozwoju mowy: Kategoryzacja #1

Jak powiedziała pani logopedka, u której byłam z Juniorem na konsultacji: „Mowa rodzi się w mózgu”. Dlatego zaproponowała nam szereg zabaw, które mają stymulować lewą półkulę mózgu właśnie. Jedną z nich jest kategoryzacja. Natalia i Krzysztof Minge w książce „Jak wspierać rozwój dziecka?” proponują, aby zaczynając nową aktywność wybrać temat, który dziecko interesuje. Dlatego postawiłam na dinozaury. Szczególnie, że zostało mi kilka naklejek po zabawie z publikacją „Kraina dinozaurów”.

Przygotowanie zabawy zajęło mi dosłownie chwilę. Kartkę podzieliłam na dwie części. Po jednej napisałam „Jajo”, a po drugiej „Dinozaur”. Rekomendowano mi zapoznanie się z metodą krakowską, która też pomaga w czytaniu, więc zapis też jest ważny. Sugerowano mi również, żeby na początku wybierać różne rzeczy do posegregowania, dlatego nie skupiłam się na samych prehistorycznych stworach.

Naklejki pocięłam i wrzuciłam do kubeczka. Chciałam, żeby Junior je sobie losował, ale – czym mnie zaskoczył – najpierw wybrał sobie same jaja, a dopiero potem zajął się dinozaurami. Nie ingerowałam w jego sposób rozwiązania zadania, szczególnie, że sprawnie uporządkował rysunki w tabeli. Co do samych naklejek. U młodszych dzieci polecam te wypukłe, bo znacznie łatwiej je odklejać.

I tyle. Przejrzyjcie zapasy naklejek i przygotujcie łamigłówki dla waszych dzieciaków.

9 komentarzy:

 1. Bardzo pożyteczny post Joasiu. Z samą zaś metoda krakowską niedawno się zetknąłem, pozdrowienia .

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis! Bardzo dobry pomysł. Ja mam dwójkę dzieci, w wieku 9 i 7.
  Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia mojego nowego obrazu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, że wspierasz swoje dziecko, łącząc naukę i zabawę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniale kochana, że tak bardzo angażujesz się w rozwój swojego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaki wartościowy post - cudownie, że wcielasz w życie tak interesujące pomysła na zabawę i naukę jednocześnie dbając o rozwój swojego dziecka

  OdpowiedzUsuń
 6. Uy es genial . Buena entrada. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakie cudne małe rączki! 😍 Trzymam kciuki za juniora. Pozdrawiam 🤗

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy sposób na wspieranie rozwoju mowy u dzieci. Podoba mi się, że zainspirowałaś się tematem dinozaurów, który fascynuje wielu maluchów.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger