"Dziwnobór. Zemsta wrednej kocicy" Nadia Shireen

 „- Och! Czy to dlatego jesteście tacy dziwni? - zapytał Ted.

   - Słucham?

   - Mam na myśli... Czy z tego powodu jesteście tacy... wyjątkowi? - poprawił się Ted.”1

Ted i Nancy, miejskie lisy, uciekając przed kocim gangiem trafili do wyjątkowego miejsca. Nazywa się ono Dziwnobór i zamieszkują ją osobliwe zwierzęta, które zaskoczą nowo przybyłych swoim sposobem bycia. Borsuki kochające szaloną jazdę, wiewiórki grające w „wdrzewoplask”, ekscentryczna kaczka milionerka – czy mając takich sąsiadów można znaleźć spokój? Do tego koci gang nie zapomniał zniewagi, jakiej doznał ze strony lisiego rodzeństwa. Poszukują Teda i Nancy, aby się zna nich zemścić.

„Dziwnobór. Zemsta wrednej kocicy” to szalona książka. Już od pierwszych strona Nadia Shireen czaruje specyficznym, nieco czarnym humorem. Bohaterowie książki są... wyjątkowi i dumnie ze swoja wyjątkowością się obnoszą. Do tego mieszkańcy Dziwnoboru szanują się. Mimo, że każdy z nich jest indywidualistą potrafią zewrzeć szyki i chronić swoją społeczność.

Bo nie myślcie sobie, że „Zemsta wrednej kocicy” to jakaś głupawa opowiastka. Nie. W szalonej akcji Nadia Shireen przemyca treści o przyjaźni, bezinteresownej pomocy, ale też samotności i przynależności, a także dużym poczuciu odpowiedzialności.

Nam się ta książka wyjątkowo spodobała. Ma bardzo dobre tempo, a żarty, które serwuje autorka rozbawiły mają córkę. Impreza na śmietniku? Jeee. Borsuki dzicy kierowcy? Brum, brum jeee. Nawet scena kiedy ptak odgryza myszy głowę wywołała wytrzesz oczu i wesołe: „coooo?”. W sumie nie wiem, czy ta scena była potrzebna, ale – jak źle to by nie brzmiało – Nadia Shireen napisała ją całkiem sympatycznie.

Polecamy „Dziwnobór.” wszystkim dzieciom, które lubią zabawne książki, wszystkim małym wariatom i wariatkom. Ta powieść wciąga w wir przygody i cieszy niewybrednym żartem. Fabuła jest mądra, niesie ważne treści, a przy tym bawi.

1 Nadia Shireen, „Dziwnobór. Zemsta wrednej kocicy”, przeł. Monika Machowska, wyd. Świetlik, Białystok 2024, s. 125.

[Egzemplarz recenzencki]

6 komentarzy:

 1. Ciekaw czy i nam by się książka spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że i mnie by się spodobała. Mam nadzieję - poza tym, że mój Siostrzeniec też pokocha czytanie, pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytam chętnie z moimi siostrzeńcami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem ciekawa książka :D
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lindo libro para niños. te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger