"Co jedzą zwierzaki. Część trzecia" Dawid Wysocki

O książeczce „Co jedzą zwierzaki” Dawida Wysockiego już miałam okazję pisać, a dziś chcę wam pokazać trzecią odsłonę tych wierszyków dla dzieci, które mój synek szczególnie polubił. Czy przy trzecim tomie może jeszcze wymyślić coś nowego? Zaskoczę was. Można. Dopiero podczas czytania tej książki wyszła pewna kwestia, na którą wcześniej nie zwróciłam uwagi.

Najpierw przypomnijmy sobie jednak formułę publikacji „Co jedzą zwierzaki”. Są to zbiory rymowanek o zwyczajach żywieniowych różnych zwierząt. Przy każdym wierszyku wyszczególniono nazwę bohatera, a także dodanego jego ilustrację. Z tomu trzeciego dowiemy się, co jedzą: bóbr europejski, ropucha szara, dżdżownica ziemna, dzięcioł trójpalczasty, kornik drukarz, królik europejski, padalec zwyczajny, komar brzęczący, sęp płowy, ślimak winniczek, niedźwiedź brunaty, pirania, błazenek plamisty, kapibara wielka.

Dawid Wysocki całkiem zgrabnie składa rymy, a takie wierszyki szczególnie mogą przypaść do gustu młodszym czytelnikom. Trochę ubolewam, że nie ma wydania kartonowego, bo mój synek miał ledwo dwa latka, kiedy je pokochał. Nie będę was dłużej trzymała w niepewności, bo to właśnie do warstwy wizualnej mamy z Juniorem małe „si”. Taka sytuacja. Czytam wierszyk o piranii. Jak wiemy jest to mięsożerna ryba, ale narysowana została na tle jakiejś wodnej rośliny. Junior myśli aż w końcu pada pytanie: „Ryba to am?”. Ja próbuję mu tłumaczyć, że ona woli mięcho, ale z dwulatkiem nie wygrasz. Po tym incydencie stwierdzam, że faktycznie można by podziałać jeszcze na zmysł wzroku, co ułatwiłoby zapamiętanie informacji z książki. Znajdziemy tu trafne rysunki np. dzięcioła wygrzebującego korniki, ale też „wtopy” jak ten z piranią.

„Co jedzą zwierzaki” to fajny cykl książek, dla każdego, kto szuka wierszyków o zwierzętach – spokojnie można dodać „edukacyjnych wierszyków”. Oceniając po reakcjach moich dzieci, raczej przypadła do gustu młodszej pociesze (lat 2) i właśnie razem z synkiem polecamy te publikacje.

[Egzemplarz recenzencki]

8 komentarzy:

 1. Fajna, pomysłowa publikacja dla małych czytelników. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że autor kontynuuje serię. Moje dzieci wcześniejsze tomy, więc na pewno sięgniemy po ten.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może nie chcieli tworzyć drastycznych ilustracji :P. Ale wprowadzanie w błąd dobre nie jest. Mimo to doceniam pomysł na książeczkę, sama bym się chętnie dowiedziała co jedzą niektóre zwierzątka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie chodziło o to, żeby dziecka nie przestraszyć ilustracją.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna seria. Dobrze, że takie są wydawane dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 6. My też bardzo lubimy tego typu wierszyki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sounds interesting. And looks good for children.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gracias por la reseña. Lindo libro para niños.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger