Gimatriks. Tutaj liczą się słowa

Gimatriks to gra, w której należy wykazać się pomysłowością w układaniu słów oraz umiejętnością dodawania. Hasło, które reklamuje jej zasady jest wyjątkowo trafne: „Tutaj liczą się słowa”, ale liczą się w dosłownym znaczeniu. Zadaniem graczy jest tworzenie równań, gdzie wartość liter i cyfr się zgadza.

Co znajdziemy w zestawie? Kostki z literami (żółte), cyframi (czerwone) i znakami równa się (niebieskie), woreczki na litery i cyfry, notes i klepsydrę. Losujemy odpowiednią ilość kostek każdego koloru. Każdej z liter przypisano jakąś wartość (od 1 do 500). Teraz należy przystąpić do ułożenia słowa. Haczyk polega na tym, że po zsumowaniu wartości liter należy z czerwonych kostek ułożyć też wynik tego dodawania. Ten wynik to nasze punkty, których musimy zdobyć jak najwięcej.

Nie będę się rozpisywać o różnych wariantach tworzenia równań w grze Gimatriks – te zostały szczegółowo przedstawione w instrukcji. Moją intencją jest podzielenie się wrażeniami po kilku rozgrywkach. Jestem zachwycona tą grą, chociaż ułożenie pierwszego słowa nie było łatwe. Do dyspozycji mamy każdorazowo 16 kostek, więc jest to pole do popisu. Po wylosowaniu literek widziałam mnóstwo potencjalnych wyrazów. Co z tego, kiedy nie zgadzały mi się cyferki. Zirytowałam się, ale też mnie to zmotywowało do kombinowania. Im dalej postępowała rozgrywka, im więcej słów pojawiało się na stole tym było łatwiej. A może my byliśmy coraz bardziej pomysłowi, wprawieni? Kto wie? Fakty są takie, że kiedy „złapaliśmy wiatr w żagle” mieliśmy czystą przyjemność grania.

W różnych poradnikach – zarówno o rozwoju, ale też o walce z problemami – możemy przeczytać, jak ważne jest trenowanie mózgu. Gimatriks wymaga zaangażowania, skupienia. Aktywujemy obszary mózgu odpowiedzialne i za funkcje językowe i matematyczne. Taka rozgrywka to istna siłownia dla głowy. To przyjemny trening, który pewnie ją zmęczy, ale to będzie bardzo dobre zmęczenie.

Liczba graczy: 1-6

Wiek: 12+

[Współpraca]

8 komentarzy:

Copyright © Asia Czytasia , Blogger