Życie w spadku - Małgorzata Garkowska

Poczucie winy, przykrywane dotąd starannymi próbami odwzorowania codzienności, teraz uwolniło się z ryzów i niczym trujący bluszcz oplotło mu gardło, gorzko spłynęło do żołądka, ściskając po drodze serce.1

Bliźniacy jednojajowi kojarzą się z osobami, które łączy bardzo silna więź. Spędzają razem dużo czasu , dzielą pasje, a nawet potrafią czytać sobie w myślach. Co musi się wydarzyć, aby dwóch braci tak się poróżniło, że nie chcą mieć ze sobą do czynienia.
Fabuła

Poznajmy Klarę, Marka i Damiana.
Mark i Damian to bracia bliźniacy. W przeszłości pokłócili się tak bardzo, że Damian wyjechał z domu i odciął się od rodziny. Po śmierci ojca wraca. Żal do brata jest tak duży, że mężczyzna szuka zemsty. Wydarzenia przybierają niespodziewany dla niego obrót. Damian musi sprostać wyzwaniu, którego nie planował.

Mark i Klara to małżeństwo, w którym niezbyt dobrze się układa. Mężczyzna pochłonięty jest pracą i ignoruje żonę oraz jej potrzeby. Kobieta stara się być cierpliwa i wiele mu wybacza. Kiedy dowiaduje się, że jest w ciąży ma nadzieję na poprawę stosunków z mężem. Czy rola ojca sprawi, że Mark przewartościuje swoje priorytety.

Kiedy opowiedziałam mojemu mężowi fabułę Życia w spadku, bez zastanowienia odpowiedział, że kojarzy taki film. Trochę się zdziwiłam, bo przecież książka została niedawno wydana. Po rozmowie z mężem uświadomiłam sobie, że motyw przewodni jest nieco oklepany. I wiecie co, po tym nabrałam wielkiego szacunku do autorki. Sięgnęła po popularny wątek, ale tak go obrobiła, że czytelnik ma wrażenie, że po raz pierwszy w życiu ma do czynienia z podobną historią.

Postacie

Życie w spadku ma trzy główne postacie Klarę, Damiana i Marka. Tytułami rozdziałów są ich imiona. Konstrukcja powieści pozwala na obserwację wydarzeń z punktu widzenia każdego z bohaterów.

Na początku myślałam, że dostanę opowieść o braciach i tajemnicy z przeszłości. Te elementy są, ale im bardziej powieść się rozwija, tym bardziej na plan pierwszy wysuwa się Klara. Ciąża powinna być dla kobiety spokojnym i radosnym okresem. Jak bohaterka zniesie to co przygotował dla niej los.
Zdecydowanie wolała opiekuńczego mężczyznę, który okazywania troski nie przyjmował jak ujmy na honorze.2

Styl powieści

Bardzo podoba mi się sposób w jaki Życie w spadku jest napisane. Są dwa zwroty akcji, a wprowadzenie do nich ma idealną długość. Czytelnik nie jest skołowany nadmiarem wydarzeń, a zarazem nie zdąży się znudzić. Jest czas na oddech i uspokojenie emocji.

Pani Garkowska zaimponowała mi, że nie boi się pisać o codziennych czynnościach. Zazwyczaj autorzy skupiają się na burzliwych przejściach bohaterów. W tej książce znajdziemy scenę przygotowywania śniadania, czy wyjścia na spacer. I nie jest to ani trochę nudne czy zbędne. Idealnie wkomponowuje się to w kompozycję powieści. Nadaje wiarygodności bohaterom i opisywanym wydarzeniom.


Emocje...

...to słowo klucz, kiedy mówimy o Życiu w spadku. Po prostu wylewają się z kart powieści. Ja raczej jestem twarda sztuka i mało mnie rusza, a tu kilka razy ścisnęło mnie w dołku. Buzowały mi w głowie myśli Jak to?, Dlaczego?, Jak tak można?. Ciężko było mi pozostać obojętną wobec wydarzeń z książkowych kart.

Być może trochę enigmatycznie napisałam o czym jest książka, ale jest to jedna z tych historii, które należy odkrywać samodzielnie. Zapewnić Was mogę, że jest to bardzo dobra powieść obyczajowa. Czyta się ją z wypiekami na twarzy, a upływ czasu przestaje mieć znaczenie. Nie znałam twórczości pani Małgorzaty Garkowskiej, ale po przeczytaniu tej książki chcę więcej.Książka wydana przez wydana przez wydawnictwo Zysk i s-ka. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.


1M. Garkowska, Życie w spadku, Wydawnictwo Zysk i s-ka, Poznań 2019, s. 264.
2Tamże., s. 156.


27 komentarzy:

 1. I like it, I take a note about. Thanks for sharing. XOXO

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie zaciekawiła ta recenzja :) Zastanowię się nad przeczytaniem książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaje się być ciekawa :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, bo również będę czytała tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam sporo powieści obyczajowych, więc jestem jak najbardziej na tak.

  OdpowiedzUsuń
 6. Very impressive post. I love it :)


  Please check out my latest post, too? I'd love to hear something from you! :)Saw your blog and thought if you would like to follow each other? Follow me and I'll follow back asap. Let me know what you think. I'd love to hear something from you! :)www.cielofernando.com
  FACEBOOK | INSTAGRAM

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się, że jest to mega ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi super, już wiem, że muszę rozejrzeć się za tą powieścią :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam. Jestem nią zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna recenzja, ale nie mój gatunek, wolę kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 11. An interesting book, I would like to read it.

  Thank you for the review.

  OdpowiedzUsuń
 12. Możliwe ze po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaciekawiła mnie ta książka. Chętnie przeczytam w wolnym czasie ^^
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. książka wygląda ciekawie;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię książki, które wywołują emocje - zwłaszcza wzruszenie. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jako że cenię sobie dobre powieści obyczajowe (pomijając inne czytane przeze mnie gatunki), będę chciała sięgnąć po ten tytuł, skoro jest warty uwagi. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Oczywiście, że kwestia spadku może skłócić nawet najbardziej zgodne rodzeństwo. Niestety...

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie zdradziłaś zbyt dużo a jednocześnie zachęciłaś, by po nią sięgnąć. Fakt to sztuka tak dobrze napisać oklepany wątek by miało się wrażenie oryginalnej historii.

  OdpowiedzUsuń
 19. To powieść z gatunku tych życiowych... pomyślę jako prezent dla mojej Mamy, Ona lubi takie historie...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mimo, że nie jestem jakąś fanką tego typu książek to tę akurat z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Taka życiowa. Może być naprawdę ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 22. Brzmi jak coś, na co zwykle nachodzi mnie ochota w miesiącach okołowakacyjnych, może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ładnie napisana recenzja, ale nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger