„Zdrowe jelita. Plan żywieniowy, dzięki któremu zwalczysz zaparcia, zapalenie uchyłków wrzody i inne problemy trawienne” Kimberly A. Tessmer

„Trudno być szczęśliwym człowiekiem, gdy układ pokarmowy jest nieszczęśliwszy!”1 jak sobie o tym pomylicie, stwierdzicie, że autorka tych słów ma wiele racji. Wiadomo, że chorowanie to nic przyjemnego, jednak dolegliwości trawienne mają do siebie to, że są zarówno przykre jak i wstydliwe. Pamiętać również musimy, że to co jemy ma wpływ na działanie naszego ciała. „Proces trawienny nie tylko trawi pokarm i usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii, ale pełni również ważną rolę w ochronie układu immunologicznego, utrzymując w ten sposób organizm w dobrej kondycji.”2 Mówiąc prosto: Zadbany układ pokarmowy to inwestycja w naszą odporność. Ja często powtarzam iż: „Zdrowie tkwi w jelitach”, dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok publikacji „Zdrowe jelita”.

Szybki rzut oka na zawartość. Na początek trochę teorii. W pierwszym rozdziale Kimberly A. Tessmer opowiada głównie o bateriach jelitowych i charakteryzuje najczęstsze dolegliwości układu pokarmowego. W kolejnych rozdziałach dostajemy konkretniejsze wytyczne. Dowiadujemy się jakie produkty sprzyjają naszym jelitom, a jakich powinniśmy unikać. Dostajemy wskazówki jak robić zakupy, czytać etykiety, planować posiłki itp. Ostatni rozdział to rozpisana na czternaście dni propozycja jadłospisu.

Kimberly A. Tessmer to dietetyczka. W jej biogramie możemy przeczytać, że jest autorką wielu publikacji o zdrowym odżywianiu i to doświadczenie w pisaniu widać. Dostajemy w nasze rączki przemyślaną i jasno napinaną publikację. Można powiedzieć, że Kimberly A. Tessmer pisze przystępnie, krótko i na temat. Nie popisuje się wiedzą, ale chce wyjść naprzeciw czytelnikowi, który raczej jest laikiem w temacie, skoro sięgnął po tę publikację (przynajmniej takie jest założenie).

Co mi się nieszczególnie podobało to, że miałam wrażenie, iż książka została napisana dla Amerykanów. Chociażby znajdziemy tu dane statystyczne, że tyle i tyle procent Amerykanów czegoś nie ja, albo na coś choruje. Wydaje mi się, że dla nas – w sensie Polaków – jest to mało interesujące i mało obrazowe. Być może też niektóre porady wynikają z innego stylu życia, innej dostępności do produktów, innych preferencji smakowych tego narodu. Przykładowo, nie zliczę ile razy autorka książki zachęca do sięgania po produkty pełnoziarniste. Podkreśla też rolę żywności fermentowanej, a całkiem niedawno czytałam, że obcokrajowcy, w przeciwieństwie do Polaków, patrzą na nią jak na coś nieświeżego – przyznacie, że u nas kiszonki mają się dobrze. Wracając do książki. Czuć, że jej treść jest skierowana do odbiorców o innej filozofii żywienia. Z drugiej strony może to być jej atutem, bo również na gruncie jedzenia, możemy zobaczyć w Polsce postępującą amerykanizację.

Porady zawarte w publikacji „Zdrowe jelita” nawiązują do szeroko pojętego zdrowego stylu życia z naciskiem na odżywianie. Pewnie część z was powie: „Nudy! Trąbią o tym codziennie we wszelkiej maści mediach”. Ale czy na pewno wiemy, dlaczego dany produkt ma łatkę zdrowego, a inny szkodliwego? Książka „Zdrowe jelita” ma nam pomóc zrozumieć konsekwencje naszych wyborów. Ma pomóc zrozumieć – od strony biologicznej – jak jedzenie wpływa na nasz organizm. A kiedy cały proces stanie się dla nas jasny, to łatwiej będzie nam kształtować dobre nawyki.

1 Kimberly A. Tessmer, „Zdrowe jelita. Plan żywieniowy, dzięki któremu zwalczysz zaparcia, zapalenie uchyłków wrzody i inne problemy trawienne”, przeł. Joanna Żywina, wyd. Kobiece, Białystok 2022, s. 20.

2 Tamże, s. 16.


Książka "Zdrowe jelita" dostępna jest w księgarni internetowej Taniakiazka.pl  W ofercie księgarni znajdziecie więcej książek o zdrowym odżywianiu.


[Egzemplarz recenzencki w ramach współpracy z Taniakiazka.pl]

21 komentarzy:

 1. Będę miał na uwadze -bo ostatnio zwracam uwagę na top co jem itd. Pozdrawiam Joasiu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat niezwykle ważny, więc warto poznać go bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno jest to publikacja warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie oczekuję na kolonoskopię, na pewno więc bardziej zainteresuję się tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z ciekawości bym zajrzała do tej książki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat na pewno ważny, ale raczej nie planuję czytania tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Publikacja warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Unikam takich książek już od wielu lat.

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto zdobywać informacje, które pomogą utrzymać dobre zdrowie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie bardzo lubię takie książki, niby są potrzebne, ale raczej nie korzystam z porad, które nie są niczym odkrywczym

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem czy skusiłabym się akurat na tę książkę, zwłaszcza że taka ukierunkowana na amerykanów. Niemniej uważam temat za bardzo ważny, zawsze warto zadbać o swoje zdrowie i prawidłowe odżywania się a to tego potrzeba trochę wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Akurat... prędzej uwierzę w magiczne zaklęcia, niż w dietetyczne sposoby na leczenie fizycznych zmian w przewodzie pokarmowym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja znam osobę, która dieta wyleczyła. Wiadomo, że nagle nie może bezkarnie objadać się fast foodem, ale dopóki trzyma diete wszystko jest w porządku. Niedawno na kontroli usłyszałam, że zmiany się cofnęły, a kolonoskopia wygląda jak u osoby zdrowej.
   Dlatego ja wierzę.

   Usuń
 13. Muszę zamówić te książkę dla mojej mamy :)

  OdpowiedzUsuń
 14. This sounds like an interesting read. Cute cover though!

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak na literaturę z tego gatunku, to bardzo przyjemna i przystępna książka. Napisana bardzo prosto i konkretnie. Mimo, że zawiera ona informacje dość oczywiste, to jednak dowiedziałam się paru nowych, ciekawych rzeczy, choć w tej tematyce już troszkę się orientuję. Dlatego dla osoby, dla której zdrowe odżywianie i diety to nowość, będzie to prawdziwa skarbnica wiedzy. Dla mnie bomba! W razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych, gdzie dieta odgrywa ważną rolę, na pewno będę wybierać pozycję tej autorki. Jedyny minusik, to to, że to znów wszystko w realiach amerykańskich, przytaczane badania przeprowadzane na amerykanach. Ale mimo to, produkty takie "nasze", więc naprawdę ogromna piguła wiedzy. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Excellent blog! Such clever work and exposure! Keep up the very good work. Michael Jackson Jackets

  OdpowiedzUsuń
 17. Thank you for this wonderful post, great article, keep up the excellent work. Will Smith Bel-Air Academy Varsity Jacket

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger