"Co zrobi Frania? Zaufanie" Barbara Supeł

„Co zrobi Frania?” Barbary Supeł pomału staje się kultową serią książek dla dzieci. Założenie tych publikacji to rozwijanie kompetencji społecznych przy użyciu bajek z małą bohaterką oraz pytań kierowanych bezpośrednio do czytelników. Mamy w swojej biblioteczce tomy o asertywności i szczerości. Do tej kolekcji właśnie dołączyła książka o zaufaniu.

Przyjrzyjmy się bliżej, co spotkało Franię. Pierwsza historia rozgrywa się w przedszkolu. Frania bardzo zazdrości koleżance wyjątkowego długopisu. Chciałaby się nim pobawić, ale dziewczynka się nim nie dzieli. Jednak Frania bierze go za jej plecami. W tym opowiadaniu Barbara Supeł podkreśla wagę mówienia prawdy. Obie dziewczynki nagięły ją do swoich celów. Jak to odbiło się na wzajemnym zaufaniu?

Druga przygoda rozgrywa się w sali zabaw podczas przyjęcia urodzinowego. Jest o tym, komu możemy zaufać. Frania powierza wygrane cukierki nieodpowiedniej osobie i jest zszokowana, kiedy zostają zjedzone.

Trzecia historia jest o sekretach. Oczywiście sekret rzecz święta i nie rozgaduje się powierzonej w zaufaniu tajemnicy. Natomiast czasami pojęcie sekretu jest nadużywane. Frania stanęła przed dylematem, czy być lojalną, czy sprawić, że niezbyt miły psikus nie dojdzie do skutku.

Nowatorska jest konstrukcja opowiadań o Frani. Są one przerywane w kulminacyjnym punkcie i czytelnik ma wydedukować, jak bohaterka się zachowała i jakie były tego skutki. Na końcu książki autorka ustami dziewczynki komentuje opisane sytuacje. Nadaje im szerszy kontekst i zachęca do przemyślenia, przedyskutowania. Ów komentarz jest rewelacyjny. Z codziennych, czasami błahych sytuacji Barbara Supeł wyciąga ważną naukę. W przypadku tej publikacji nawiązuje ona do takich tematów jak: komu można ufać?, jak nie stracić zaufania?, a także dobre i złe tajemnice.

[Egzemplarz recenzencki]

7 komentarzy:

 1. Zaufanie to ważny temat. Fajnie, że są o tym książeczki dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znałam Frani. Bardzo fajna seria dla naszych milusińskich.👍

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że ta książeczka będzie świetnym prezentem dla bratanka mojego męża.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, kreatywna, pomysłowa i edukacyjna pozycja. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger