"Gaja z Gajówki. Zagadka opuszczonej wsi" Anna Włodarkiewicz

Bardzo ucieszyła mnie informacja, że ukaże się drugi tom serii „Gaja z Gajówki”. Oznacza to, że jej nietypowa bohaterka zyskała wielu sympatyków. Dlaczego nietypowa? Tata Gai jest leśniczym. Dziewczynka mieszka w chatce w lesie i prowadzi życie jakże inne niż większość czytelników książki. Czy to ta „egzotyka” tak przyciąga dzieci do tej serii? Czy zazdroszczą one Gai swobody? O to trzeba zapytać młodych czytelników. Ja natomiast po raz drugi mam przyjemność przybliżyć wam tę, wykreowaną przez Annę Włodarkiewicz, postać.

Drugi tom z serii ma tytuł „Zagadka opuszczonej wsi”. Brzmi tajemniczo prawda. Gaja znajduje list datowany na 1939 rok i pragnie dowiedzieć się kim była Wanda, jego autorka. Zaintrygowała ją również opuszczona wieś i opowieści znajomego archeologa. Bohaterka książki zamienia się w detektywkę i próbuje odkryć dawne tajemnice.

Zaznaczyć muszę, że tytułowy wątek nie dominuje. Kontynuacja jest bardzo podobna do pierwszej części. Gaja opowiada o swojej codzienności przemycając ciekawostki prosto z lasu. Mówi czego się uczy dzieląc się zdobytą wiedzą. Skrupulatnie obserwuje zmieniającą się naturę i odnotowuje te zmiany i w swoich wspomnieniach, jak i w leśnej gazetce, do której mamy okazję zajrzeć. Ta książka to multum rozwijających inspiracji np. do stworzenia miniogródka, czy wspólnego gotowania. Zachęta do zatrzymania się, popatrzenia na otocznie i złapania rytmu zgodnego z naturą.

Myślę, że ta seria zafascynowała mnie właśnie uchwyceniem zmieniających się pór roku. Mieszkając w mieście trzeba się trochę wysilić, aby na skrawkach trawników wypatrzeć np. oznaki wiosny. Wchodząc do supermarketu nie zastawiamy się, które produkty są sezonowe. A natura uspokaja, dba o nas i nasze zdrowie i zasługuje o odrobinę uwagi.

[Egzemplarz recenzencki]

8 komentarzy:

 1. Fajnie, że nastąpiła kontynuacja tej powieści :) rzeczywiście w mieście inaczej odbiera się zmiany pór roku, niż w lesie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fabuła koncepcja książki bardzo mi się spodobała, więc muszę przeczytać pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 3. Genial libro para niños. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealna propozycja dla młodych detektywów i miłośników przygód. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne ilustracje :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej serii, ale brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszę się, że Gaja powraca w kolejnej części serii. Na pewno trafi na naszą półkę. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Asia Czytasia , Blogger